В сферата на политиката в България подкупи не се дават. Твърдението, което може би учудва мнозина, идва от класацията на Евробарометър за нивото на плащаните от гражданите рушвети в различни области, сред които здравеопазване, образование и правосъдие.

От изследването, което бе разпространено в понеделник, става ясно, че страната ни е на върха в подкупите към лекари и полицаи, но такива към политици изобщо няма. Срещу този показател в статистиката за България е поставена цифрата нула.

„Това се дължи на факта, че реално гражданите нямат достъп до хората от властта, не общуват с тях и затова няма какво да си „купят” от политиците”, обясни пред bTV неочаквания за ситуацията в страната резултат Тихомир Безлов от Центъра за изследване на демокрацията.

По думите му е пренебрежително малък и делът на платените на властта пари под масата от страна на бизнеса, тъй като в страната са единици големите сделки, свързани с обекти като АЕЦ „Козлодуй” например.

„Сигурно сте чували за гръцкото правило „25 към 1”, което тук за щастие го няма. Там, ако някой иска да бъде назначен в държавната администрация, е длъжен да осигури 25 гласа за управляващата партия. Тук толкова явна „цена”, искана от политиците, няма и затова нивото на корупцията в тази сфера е сведено от Евробарометър до нула, за разлика от другите държави в ЕС, където е средно 8 на сто”, каза още експертът.

Според него най-важният извод от класацията може да бъде направен за българското здравеопазване, където за две години, от 2009-а до 2011-а, се наблюдава рязък скок в исканите и даваните нерегламентирано пари за услуги. Средно подкупите в тази сфера за Европа са на ниво от 15 на сто, докато в България този процент е повече от два пъти по-висок – 38 на сто.

Като цяло за последните 4 години хората в страната са почнали да дават повече рушвети без натиск, без да им се иска. Това говори за една съществена промяна в манталитета, когато да подкупиш някого се превръща в нещо обичайно, обясни Безлов.

Според данните в класацията повече корупционен натиск от този у нас има само сред гражданите на Румъния, Литва и Словакия.

Още вчера стана ясно, че средният брой на корупционните сделки месечно у нас е около 150 000 – ниво, което е между 2 и 3 пъти по високо от това в останалите страни в ЕС.