Над 5 000 декара по черноморското крайбрежие могат да бъдат изключени от природен парк „Странджа”, за да бъдат застроени. Това е заложено в Плана за управление на парка, който за първи път в Бургас беше показан публично.

По-рано днес пред екоминистерството в столицата природозащитници организираха флашмоб под надслов "Странджа не е манджа". Според тях твърденията, че презастрояване няма да бъде допуснато, е "отбиване на номера".

До момента в националната подписка "Запазете природен парк Странджа" са събрани над 15 хиляди подписа.

5 000 декара - това е половината от така наречената туристическа зона по крайбрежието, предложена за урбанизиране от ръководството на парка. Става въпрос за земи около Варвара, Ахтопол и Синеморец, които да се развият само около сега съществуващата инфраструктура.

„В никакъв случай да не се допуска застрояване на териториите, които са между населените места и практически ще унищожат пейзажната стойност на природния парк”, казва Петко Цветков - Фондация "Биоразнообразие".

„Този план се прави толкова много време, той се прави 18 години. Аз не зная последната поправка как изглежда, никой не я знае, най-малко местните хора”, допълва Георги Лапчев - кмет на Царево.

Много от местните имат земи в парка, затова планът първо трябвало да бъде съгласуван с тях. Конфликт се очертава и в съседната община Малко Търново, която изцяло попада в територията на природния парк.

„Всеки има интерес неговото парче земя да излезе от природен парк „Странджа”. В момента всичко е блокирано. Всичко, което е извън регулация, е ПП „Странджа”, обяснява Илиян Янчев - кмет на Малко Търново.

В синхрон, еколози и местна власт ще настояват екоминистерството спешно да приеме Плана за управление на парка и така да бъдат посочени зоните за развитие в Странджа. До тогава обаче общите устройствени планове на общините, които предвиждат в пъти по-голямо строителство, не трябва да влизат в сила.