Полуостров Пелопонес не е сред предпочитаните дестинации у нас. Причината навярно е в това, че за да стигнеш до него пътят не е малко. На практика трябва да стигнеш до Атина и от там да продължиш още надолу. Разстоянието от друга страна никога не е преграда за тези, които искат да видят и опознаят места, които си заслужава да бъдат видени.
Полуостров Пелопонес в Гърция, оформящ най-южния край на Балканския полуостров, е с площ от 21 549 квадратни километра. С основната част на Гърция е свързан чрез Коринтовия провлак. През 1893 г. е построен Коринтовия канал и така полуостровът се превръща в остров.
Полуостровът е бил под Римско владение и няколко пъти е падал под османско владение. Там е и Древна Спарта, добре позната от историята.
В по-новата история до днешния град Спарта се намира и забележителната със своите църкви и крепостни стени Мистра, наричана още вторият Константинопол.
Всичко по тези места носи много история и митология и това се усеща и днес, когато пътуваш по криволичещите пътища между безкрайни маслинови гори, а сред тях – характерни каменни къщи.
Почти в края на полуострова, природата е създала друга забележителност. Пещерата Дирос е наричана пещерната Венеция и има защо. Тази водна пещерна система е зашеметяваща със своите причудливи и разнообразни образования. На практика това са три пещери, като само две от тях са достъпни за туристи.
Те са забележителен природен феномен, който може да бъде видян, защото са превърнати в туристическа дестинация. За туристи достъпът е отлично организиран с лодки и водач, което прави усещането и възприемането на подземната красота още по-силно.