Липса на организация при кандидатстването по програма "Аз мога повече". Субсидията е за работещи хора, които получават шанс за безплатно повишаване на квалификацията. Оказва се обаче, че чакането на огромните опашки в последните дни е било излишно.

Опашки, дълги по 50 метра, хора, спящи пред бюрата по труда и хиляди часове загубено работно време за кандидатите. Такава цена платиха хората, желаещи да се възползват от програмата „Аз мога повече". Особено тези, които чакаха последните дни, за да подадат документи.

Един хората, чакали на опашка часове наред в работно време е Мартин Маринов. „Подадох си документите. Бях 6087-ми номер”. Мартин и останалите кандидати очаквали, че хората се избират на конкурентен принцип. В зависимост от ползата от избрания курс за професията на човека. Но изборът бил по-скоро соломоновски.

„Отидох и видях, че до 5999 номер са приети всички, след това от 6 000 нагоре не сме. Всички не сме”, обясни той.

Финансирането стига за около половината кандидати, което автоматично означава, че опашките, удълженото работно време и цялата истерия през последния ден са били напълно излишни.

„Принципът, по който ние сме определяли хората, които се включват в схемите е първи по ред, първи по право”, обясни Камелия Лозанова, изпълнителен директор на Агенцията по заетостта.

От 106 хиляди кандидати, одобрени са около 50 хиляди. Първите подали документи.

„Никъде не е написано как ще бъдат пресяти хората. Просто пише, че ще има подбор”, каза Мартин. „Първо е едно губене на време, както аз, защото едно от изискванията беше само хора, които са на трудов договор. Всички хора се редихме през последния ден цял ден на опашки. Едно загубено време за нас, както и за служителите в бюрата по труда в цялата страна”, допълни той.

„Има все още възможност хора, които са отпаднали да бъдат включени, но пак трябва да са по-напред. Има лица, които отпадат от целевата група”, коментира Лозанова.

Следващото издание на програма "Аз мога повече" ще бъде през 2014 г.