Няма панацея за проблемите, изкарали хората по улиците в цялата страна – решение от днес за утре е невъзможно. Трябва обаче да се работи по отстраняването на основния бич за българския народ – ниските доходи, от които произхожда и ниският стандарт на живот. Около това мнение пред bTV се обединиха редица обществени лица, сред които икономист, психиатър, бизнесмен и бивш спортист, журналист, представители на протестиращите.

Според проф. Милан Миланов, председател на Комисията по етика към Българския лекарски съюз, за тези над 20 години на прехода политиката у нас не е успяла да образова хората в държавност. Затова те имали такива разнопосочни и в голяма степен нереалистични искания.

„Някои искания направо граничат с тероризъм, като например предложението на една жена да не плащаме 3 месеца ток. Кой после ще го плаща, нали пак ние? Има неща, които могат да се случат, но до 5 г., а ние нямаме време, искаме промяна сега. Но се създава нестабилност, а нас ни чакат еврофондове, вдигане на жизнения стандарт – това е най-важното. Конституцията е важна, но не решава основния проблем – ниските доходи, които унищожават българския народ”, заяви Миланов.

Журналистът Галя Горанова на свой ред подчерта, че е сгрешен моделът на диалог между протестиращите и властта. „Хората ще бъдат вкарани в капан – в едни кръгли маси. Гражданите сигнализират, че има проблем, но решаването му е работа на институциите, а те или бягат, или казват – ами, вие кажете какво да се промени. Правителството избяга, има колективна оставка и в ДКЕВР, т.е. няма съзнание за обществен дълг, има страх от отговорните решения, а може и да са влезли в такива зависимости с монополите, че да знаят, че няма как да се борят с тях”, подчерта Горанова.

По отношение на монополите и скъпия ток думата взе и бившият волейболист и настоящ бизнесмен Любо Ганев. Той зададе въпроса защо, след като искат евтин ток, българите се обявиха срещу два от евентуалните източници на такъв ток – нова атомна централа и разработване на находища за шистов газ.

Именно проекти, като този за нова АЕЦ обаче е един от главните виновници за високата цена на електроенергията, подчерта от своя гледна точка икономистът Петър Ганев от Института за пазарна икономика. Основният проблем, изкарал хората по улиците обаче е ниската заетост, заяви експертът.

„Имаме най-ниска заетост в ЕС, ниска икономическа активност. Този рязък спад на заетостта от едната страна и покачването на тока от другата страна изкарва гражданите и ще продължи да е фактор, докато не се намери решение. Но то няма да е нито лесно, нито бързо”, допълни Ганев.

Все пак протестиращите трябва да продължат каузата си, докато получат благоприятен отговор от институциите, насърчи „първата проява на гражданско общество от много време насам” психиатърът д-р Николай Михайлов. Той обаче отправи и предупреждение към хората – да внимават, защото „нищо чудно после да излязат на протест заради реализираните си искания”.

  • Президентът издава указ за изборите за кмет на Варна
  • Варненци ще избират кмет на 30 юни
  • Бдение в памет на Пламен Горанов в 5 града
  • От юли пада монополът на ЕРП-тата
  • ЕС се намесва, ако България застраши ЧЕЗ
  • Варненци поискаха оставката на общинарите с торба охлюви
  • До два месеца ДКЕВР решава за лиценза на ЧЕЗ
  • Протестиращите от палатковия лагер във Варна обявиха гражданско неподчинение
  • ЧЕЗ отказа да плати обезщетения за токов удар, оправда се с буря
  • ДКЕВР съставила 23 акта на ЕРП-тата, съдът ги отменил