Депутатите приеха на първо четене промените в Закона за здравето, които въвеждат забрана за тютюнопушенето на закрити обществени места. Ограниченията засягат и открити места като дворове на училища, детски ясли и градини, специализирани институции за деца и ученически общежития.

Законът мина през пленарна зала почти без дебати. Спорът се съсредоточи единственото върху притесненията, че заради забраната заведенията ще търпят загуби. Практиката обаче показвала, че оборотите бързо се връщали към предишните си нива.

Забраната влиза в сила от 1 юни, както реши правителството

На брифинг в парламента здравният министър Десислава Атанасова обясни, че нарушителите ще бъдат преследвани с административни санкции, а за спазването на закона ще следят Регионалните здравни инспекции. Народното събрание може да обсъди и предложенията за завишаване на санкциите. Всеки, запалил цигара на закрито ще бъде глобяван от 300 до 500 лева при първо нарушение и от 500 до 1000 лева при второ. Заведенията ги чакат санкции от 3 хил. до 10 хил. лева. Атанасова подчерта, че е привърженик на чистия въздух в заведенията, но призна, че все още не е отказала цигарите.

Паля по 1 - 2 цигари дневно

сподели министър Атанасова, която след като бе избрана на сегашния си пост обеща да спре вредния навик. Въпреки че все още е пушач, министърът на здравеопазването не подкрепя идеята да се разреши пушенето в закрити помещения след 22:00 часа. Тя уточни, че външните градини на ресторантите и кафенетата не влизат в обхвата на забраната.

Засега забраната не се отнася за закритите работни места

но такова предложение ще бъде внесено между първо и второ четене на законодателните промени. Десислава Атанасова обясни липсата на подобен текст като технически пропуск.

Сериозна профилактика очаква българите

Това се разбра от изказване на председателя на здравната комисия в Народното събрание Даниела Дариткова. По думите й гласуваните законодателни промени са сериозна стъпка в по-нататъшното реализиране на намерението на правителството за сериозна здравна профилактика на населението. Според Дариткова измененията на Закона за здравето са инвестиция в бъдещето и в здравето на нацията.