От 1 октомври личните лекари ще могат да поставят ваксини срещу рака на маточната шийка на 12-годишните момичета в страната. Това обяви здравният министър Десислава Атанасова на национална среща по проект „Инициатива за здраве и ваксинопрофилактика”.
Тя обясни, че до края на годината има осигурено финансиране за ваксините по националната програма за първична профилактика на този вид раково заболяване. В бюджета на НЗОК за следващата година също ще бъдат заложени средства за осигуряване на ваксините, увери министърът.
„Вече е сформиран Национален координационен съвет, а всички разговори, които касаят изработването на цялостен алгоритъм за достъпа на 12-годишните момичета до ваксината и нейното заплащане от страна на НЗОК, е в готовност. Със започването на новия бюджет, се надяваме, че и всички допълнителни детайли вече ще са налице и съвсем скоро ще може тази ваксина да се постави от всички лекари на 12-годишните момичета, които желаят да бъдат ваксинирани”, каза още Атанасова.
Тя подчерта, че превантивните медикаменти са безплатни и поставянето им е доброволно – само след съгласие от страна на родителите. „С общините и училищата работим много добре да има информация каква е ваксината и какво съгласие трябва родителите да изразят. От 1 октомври би могла да започне тази процедура”, посочи още ресорният министър.
Основните дейности на приетата от правителството програма са насочени към осигуряване на имунизационна защита на 12-годишните момичета преди започване на полов живот, каквато е практиката в европейските държави. Това е възрастта, при която се очаква максимална ефикасност на имунизацията срещу човешките папиломни вируси.
Ракът на маточната шийка е второто по честота раково заболяване сред жените между 20 и 45 години в България. В момента в страната ни имунизацията срещу коварната болест се извършва трикратно, като цената на една доза в аптека е 150 лв.