По света не достигат 4 милиона здравни специалисти, за Европа тази цифра е близо един милион. Това каза днес във Варна проф.Галина Перфилиева, програмен директор по човешките ресурси в публичното здравеопазване към СЗО, предаде БТА.

Тя уточни, че липсите на кадри засягат най-вече развиващите се страни и поради тази причина милиарди хора на планетата са оставени без качествени услуги.

„През последните години развитите страни "издърпват" готови кадри от други държави, без да инвестират в образование и подготовка”, допълни Перфилиева. По думите й поради тази причина още през 2010 г. СЗО е приела Глобален кодекс и са набелязани мерки по планирането в този сектор.

„Една от темите, по които СЗО работи активно, е подкрепа на правителствата, за да задържат кадрите си”, допълни проф.Джеймс Бухан, консултант в световната организация.

Според него мотивацията на специалистите не е само във високото заплащане. По думите му значение имат инвестициите в инфраструктурата, развитието на технологиите в лечебниците, хората в системата да имат възможност да се квалифицират и развиват кариерно.

„Не на последно място е и общественото признание към тяхната работа”, каза още Бухан. Той посочи, че държава, която разбира, че кадрите й "изтичат", винаги може да потърси подкрепа от СЗО и ЕС.

Макар да е член на ЕС, България също е от страните, в които се наблюдава „изтичане” на медицински специалисти. Всяка година стотици млади лекари, медицински сестри, фармацевти и др. напускат страната. Така средната възраст на работещите в здравеопазването у нас става все по-висока и има риск един ден да няма кой да се грижи за болните.

„Има идея във Варна да бъде създаден център за обучение на здравни кадри към СЗО”, допълни проф.Тодорка Костадинова, зам.-ректор "Международно сътрудничество, акредитация и качество" в Медицинския университет. По думите й идеята е той да се занимава с анализи и планиране на здравни политики, особено в частта на човешките ресурси.