Организации за защита на животните протестираха днес пред Министерството на земеделието и храните (МЗХ) срещу предвидени промени в Закона за защита на животните (ЗЗЖ) и начина на тяхната подготовка.
Владимир Василев от фондация "АФА България" обясни пред журналисти, че според становище на ЕК законът е един от най-модерните в Европа, а предвидените промени ще върнат нещата назад. Според него с измененията се нарушава философията на закона във връзка със справянето с бездомни животни по метода "кастрирай и върни". Ако тази философия бъде нарушена, вместо да имаме овладяване на популация, е възможно тя да се разрасне, предупреди той.
Предвижда се и изискване за чипиране на домашни и бездомни котки, което практически е трудно осъществимо, каза още Василев. Той припомни, че според действащия закон, има изискване кучетата да бъдат чипирани, но контролът не е достатъчно добър и изрази мнение, че с промяната се "отваря пазарна ниша".
Според протестиращите предвидените законодателни промени са обсъдени "на тъмно" на среща на 9 януари, без участието на неправителствените организации.
Исканията на протестиращите са за текстове, които не съществуват и които министерството по никакъв начин не е изготвило и публикувало. Това каза пред журналисти заместник-министърът на земеделието и храните Цветан Димитров.
„Те претендират за това, че в закона е заложено, че който участва в проверките по различните обекти, касаещи приюти за кучета и т.н., трябва да има специализирано образование. Протестиращите успяха да ме убедят в аргументите, които имат, че това не е задължително, защото това са неща, които касаят цялото гражданско общество. Най-вероятно ще променим текстовете в тази насока”, заяви Димитров. На въпрос дали ще бъдат задължени ветеринарите да слагат ваксини само срещу сложен чип, министърът отговори, че това е спорен въпрос, но би трябвало да е така.
„Категорично искам да заявя, че никой по никакъв повод не е имал намерение да прави евтаназия на бездомните кучета”, допълни заместник-министърът.
Не виждам по никакъв начин някакви реални основания за протест, заяви в Русе земеделският министър Десислава Танева.
"Мисля, че протестиращите може би са се почувствали не дотам значими в този процес, може да имат частично основание", допълни тя.
Танева коментира още, че измененията в закона са направени с обществено обсъждане и са подкрепени от най-големите и авторитетни, включително и международно признати неправителствени организации.