Фондът за лечение на деца се очаква да плати за два пъти повече малки пациенти до края на тази година, в сравнение с миналата. Смъртта на малката Габи, за чиято трансплантация в чужбина ученици от Русе организираха няколко кампании, провокира проверка на bTV за това как работи фондът и имат ли почва обвиненията на родители, че децата умишлено не се изпращат в чужбина, за да бъдат лекувани у нас.
Половината от живота на Габи преминава в борба с коварната болест. Надеждата за нея била костно-мозъчна трансплантация. През март миналата година родителите на детето кандидатстват във вече закрития Фонд за трансплантации в чужбина. Получават отказ и предложение трансплантацията да бъде направена в България.
„Ние имаме медицински експерти, които си казват мнението, дали детето може да бъде трансплантирано тука или не,” коментира Павел Александров от Център "Фонд за лечение на деца". „След като вземем тяхното мнение, общественият съвет преценява дали детето да отиде в чужбина или не. Но в последно време ние нямаме дете, което да не е одобрено за трансплантация в чужбина.”
От началото на годината 18 деца са трансплантирани зад граница. Шест са се възползвали от падането на тавана за лечение на дете от 180 хиляди лева през април. За тези пациенти фондът е платил почти 2 милиона лева.
„Не може да се генерализира и да се каже - да изпращат се или не, не се изпращат. Наистина лекарите гледат индивидуалните случи,” казва Красимира Величкова, член на обществения съвет.
Броят на кандидатствалите деца се увеличава. До края на годината се очаква Фондът да похарчи около 9 милиона лева. Здравният министър Десислава Атанасова увери, че ще има достатъчно пари за всички нуждаещи се - и тази и следващата година.
В момента около 30% от бюджета на Фонда отиват за скъпи консумативи при лечението на деца у нас. Водят се преговори от догодина този разход да премине към Здравната каса.