За предпочитане е да пиете кафе в стъклени или порцеланови чаши, но не бих класифицирал пиенето на кафе или чай в пластмасова чаша като опасно. Това заяви в предаването „Тази сутрин” на bTV д-р Сергей Иванов, молекулярен биолог от Центъра по биология на храните.
Ако в една пластмасова бутилка за вода си сипете 2-3 пъти вода за няколко дни, това не е опасно. Но ако решите дълготрайно да съхранявате вода, алкохол или пък олио, това не е препоръчително, каза още д-р Иванов.
Ако оставите в пластмасова бутилка вода на слънце и висока температура за два месеца, със сигурност ще погълнете „добра порция” химикал, макар че той не е токсичен, обясни той.
Пластмасовите кутии за храна не са опасни, обикновено са изчислени за по-дълготрайна употреба, но въпреки всичко трябва да се има предвид, че няма вечна пластмаса. Хубаво е на 1-2 години да подменяте пластмасовите посуди, допълни експертът.
Едно от местата в София, на което винаги може да се види как бутилки за еднократна употреба се използват за пореден път, е минералният извор срещу Халите. Повечето посетители тук обикновено са пенсионери.
Сергей например използва всяка пластмасова бутилка поне два месеца. И досега никога не е чувал, че този вид шишета от минерална вода са за еднократна употреба.
Останалите пенсионери, дошли да пълнят вода от минералния извор, също са с бутилки за еднократна употреба. Някои споделят, че ползват бутилките си дори в продължение на половин година. Други път се ограничават до ползване по 2-3 пъти, след което изхвърлят бутилките.
Величко Николов продава мляко на женския пазар от 1 година. Предлага продукцията си само в нови пластмасови шишета. „Бутилките са чисто нови, не използвани, не използваме употребявани бутилки, имаме сертификат за тях”, разяснява той.
Плановете на Величко са след време да използва стъклени бутилки. Когато отвори собствен магазин.