Огромна черна дупка в галактиката Млечен път може да разкрие тайните на развитието на Вселената. Учени от целия свят изучават загадъчния обект, който е с 12 млрд. пъти по-голяма маса от Слънцето.

Черните дупки са най-загадъчните и унищожителни обекти в Космоса. Те са остатъците от избухнали звезди, в които е концентрирана огромна маса в малки размери и чудовищно силна гравитация. Способни са да поглъщат цели планетни системи и звезди.

Новооткритата свръхмасивна черна дупка вероятно се е образувала около 900 милиона години след Големия взрив - началото на познатата ни Вселена.

Досега учените смятаха, че черните дупки в Космоса растат до определен предел. Огромната маса на новия феномен обаче ги опроверга. „Това е свръхмасивен обект, който някак си странно се е появил в толкова ранен етап от развитието на Вселената”, обясни Пенчо Маркишки от Института по астрономия към БАН.

Преди Големия взрив не е имало пространство и време. Те са се появили след него, гласи популярна хипотеза за раждането на Вселената. Около 900 милиона години по-късно възниква и новооткритата черна дупка.

„Другата хипотеза е, че Големият взрив е бил поредна колизия от развитието, от живота на една още по-древна Вселена. Тази колизия е дала енергия за развитието на тия светове във вида, в който ги познаваме днес - както нашия свят, така и всички други звезди и галактики, които наблюдаваме нощем с телескопите си”, посочи ученият.

Черните дупки в Космоса са свръхмасивни тела, които изкривяват пространството и времето, и поглъщат всички обекти, които ги наближат до границата, наречена „Хоризонт на събитията”. „Това означава, че всяко тяло, падащо към този свръхмасивен, компактен обект, веднъж преминал този „Хоризонт на събитията”, не може да се върне назад, дори ако е фотон. Тоест, дори ако е светлина”, обясни още Пенчо Маркишки.

В центъра на галактиките, дори и на нашата - Млечният път, обаче има огромна черна дупка, която поддържа цялата й структура. „Разбира се, за нас това е безопасно, тъй като ние се намираме на 26 000 светлинни години от центъра на галактиката и на нас по никакъв начин това не ни влияе”, успокои астрономът.

Много учени споделят идеята, че черните дупки в Космоса биха могли да бъдат портали, през които да се преминава в друго пространство, време или дори друга Вселена. Въпросът е дали развитието на земните технологии ще позволи някой ден космонавт да оцелее в чудовищното привличане и свръхгравитация на загадъчния феномен.