В България официално вече има нови професии. Една от тях е реставратор на паметници на културата, но още никъде не се предлага обучение.
В софийската гимназия по строителство има интерес към идеята да се учи новата професия. Още повече, че училището е в реставрирана сграда - паметник на културата. Бившият възпитаник, а сега преподавател в гимназията, казва, че се изисква майсторлък за този занаят.
„Изисква се добро познание в много посоки, материали, материя и как да запазим дадения обект по начина, по който е бил направен”, казва Емил Василев, преподавател в СГСАГ „Христо Ботев" – София.
И въпреки че учениците му учат и как са строили нашите предци, много от тях чертаят къщите на мечтите си. „Мечтаната ми къща изглежда с голяма тераса, с голям гардероб, където мога да наредя всичко, което искам”, споделя Анжела, 12-ти клас в СГСАГ „Христо Ботев" – София.
Според експерти от институт „Старинен Пловдив” новите професии са добре дошли, защото се случва архитектурни паметници да се реставрират неумело от незнание.
„Виждате тук калдъръма в Стария град, правят се ремонти, почти ежегодно се правят, но не е на ниво, няма хора, които да го направят и затова е много важно да се възродят тези занаяти”, коментира арх. Виолета Раева от института.
Ваня Христева работи като реставратор повече от 30 години. Спасила е от набезите на времето много икони и стенописи. „За мен е нелогично да има професия реставратор строител, защото реставраторът си е реставратор, а сторителят си е строител”.
Хората, които ще се захванат да овладяват новата професия, ще трябва да се научат да разбират от гредореди, да полагат мазилки и да са наясно с каменните плочи и турските керемиди.