През нощта и в следващите дни ни очакват опасни дъждове.

В Западна и Централна България е обявен жълт код.

В понеделник ще вали и сняг.

Въпреки валежите, в квартал „Изток“ в Димитровград вече започнаха да ремонтират домовете си след разрушенията от смерча, разказва Мария Георгиева.

„Извиках майстора, сложи ми керемидите. Какво да правя“, коментира Кольо – един от пострадалите. Сметката показва, че ремонтът ще му струва не повече от 100 лева, но и това му е скъпо. Мъжът признава, че ще плати на майстора чак на пенсия, „иначе от къде“.

Снимка: bTV

„Ще чакаме, ние тука в квартала се знаем. Аз ако не съм доволен от тях, няма да дойда да работя“, обяснява майсторът Ангел.

Той не може да работи на всички без пари, а много хора в квартала нямат възможност да си купят дори и стари керемиди. Законът обаче не предвижда държавна помощ за такова бедствие.

„Никой не очаква такова бедствие – да мине буря и да им разруши покривите. Значи трябва в самия закон да има такъв казус“, коментира кметският наместник на квартала Кочо Михайлов. „Те пари за хляб нямат, откъде да правят застраховки“, казва още той.

Единственото обезщетение е социалната помощ от 315 лева, която всяко пострадало домакинство ще получи.

Парите обаче ще дойдат едва след като хората кандидатстват за сумата пред социалната служба, от където пък ще чакат описа на щетите от общината.

Междувременно, според прогнозите, валежите ще продължат и през следващите дни, но нивото на Дунав вече ще се повишава с по-бавни темпове.

Сега то е далеч от критичното при Видин и Лом. Реката се наблюдава денонощно, а властите заявиха готовност да се справят и с по-високи води.

В Лом нивото на Дунав е почти 780 см.

Снимка: bTV

„При ниво 820 см имаме готовност да обявим последната – трета степен, на готовност, така наречената „Опасност от преливане“, каза Красимир Христов, старши експерт в Община Лом.

Дигите се наблюдават денонощно от пет поста с постоянна връзка помежду си, а общината е осигурила защитата на населението.

„В момента разполагаме на склад в общината с 2000 запълнени чувала с пясък, имаме още 6000 празни чувала – около 50 т пясък“, увери Христов.

Повишението на река Дунав не е необичайно за сезона и не плаши местните жители.

Към момента няма информация за залети площи.