Новата програма предвижда по-леко учебно съдържание и само българска литература в 7, 10, 11 и 12-ти клас. С почти 10 процента повече са и уроците по българска история. Според министър Кунева, освен да се развива националното самосъзнание у децата, те трябва да владеят знания и умения, адекватни на 21 век.

„Ако наблегнем на второто ще имаме поколение от емигранти, ако се фокусираме само и единствено върху първото ще дадем почва на стесняване на тяхното съзнание. Наша отговорност е да намерим баланс”, каза вицепремиерът.

По история учителите ще имат на разположение 40% от часовете, за да правят обобщения, упражнения или да преповтарят новия материал, в зависимост от усвоеното от децата.

В Смолян, където протестираха заради плановете за историята, определят това за плюс.

„Креативните идеи карат да се погледне материала, не е необходими само наизустяване и възпроизвеждане, необходимо е децата да съпоставят тази ситуация, да видят дали могат да дадат по-интересни идеи и виждания за всяко едно отношение”, коментира преподавателят по история и география в ГПЧЕ „Иван Вазов” Калинка Атанасова.

А децата признават, че често учебниците са трудни за разбиране.

Обсъждането на учебните програми продължава във Велико Търново и Пловдив.