След разкритията за сексуално насилие и побои над психично болни в Дома в Качулка, се появиха нови твърдения за скандални нарушения. Оказа се, че в дома има и финансови злоупотреби.

От 2009 г. досега в Дома в Качулка са се сменили трима директори. Сегашният, Злати Стоянов, свързва всички нарушения в социалното заведение с управлението на предишния - Стойчо Данков.

По негово време болните били заключвани и не вземали лекарства, персоналът не си гледал работата. Управлението на Данков е свързвано и с множество сигнали за финансови нарушения.

От години Ради Новаков, чиято съпруга работи в Дома, търси истината за Качулка. Според него 17 проверки на Агенцията за социално подпомагане доказват злоупотреби със средства.

„Крали са нафта, фланелки по 2 лв. са ги писали по 20 лв. Болните са скачали от етажите от блоковете, затваряни са сами като животни”, обяснява Новаков.

Стойчо Данков, който е сменен през март миналата година, твърди обратното - че проверките са доказали добрата му работа и колко е изряден финансово. Отрича, че болните са заключвани и не са вземали лекарства. Твърди, че добрата му работа доказана с одит на Държавна финансова инспекция през 2011 г.

„Това са глупости, вземете дневния режим и ще видите за какво става дума. Не съм делил пари от нафтата, не съм делил пари от гащи и фанели, не сядам на софра с някои хора”, коментира Данков.

Репортажът за дома в Качулка праща Данков в болницата в тежко състояние. Излиза оттам, по думите му - за да каже истината.

Официален мотив за смяната му през март миналата година е, че не изпълнява изискванията за длъжността. В момента заема подобна длъжност - заместник-директор е в дома за деца с умствена изостаналост в Кермен.

„Спирам да отговарям изведнъж, пускаме други хора, които, примерно, са уволнени дисциплинарно за финансови нарушения. Имам предвид Злати Стоянов. Той е уволнен от дирекция социално подпомагане заради това”, обясни Стойчо Данков.

Злати Стоянов, настоящият директор на дома, твърди, че е въвел дисциплина за персонала и хуманно отношение към болните. Там са настанени 240 мъже и жени, издръжката е 1,6 млн. лв. на година.

Пряк работодател на директора е кметът на община Сливен. По разпореждане на министър Тотьо Младенов за дома в Качулка са отпуснати над 2 млн. лв. за ремонт на сградите.

„Кмете, казвам му, къде са парите, а той вика - къде е Тотьо Младенов -задава ми въпрос, грубо казано, той им е началник”, обясни Ради Новаков.

За разпределяне на парите за Дома в Качулка разказва още един бивш директор - Георги Маринов. За двете години на управление - от 2007 г. до 2009 г.,той оставя излишъци за 200 000 лв/ годишно.

„Общината ги прибра срещу обещанието да купи автобуси, купи за 100 000 лв., останалите 400-500 000 къде отидоха, един Господ знае”, коментира Георги Маринов.

Според Маринов практиката общината да сключва договорите по обществени поръчки с определени фирми също е порочна. „Вместо по по 30, 35 стотинки да купувам доматите, аз ги купувам по 2,60 лв. Като извадим заплатите - 30%,40% потъват някъде, за болните отиват по-малко от половината”, казва бившият директор.

Георги Маринов прекратява договорите с определени хора, но това му струва много. „Започнаха проверки, докараха ме до инфаркт, дано са доволни, и възстановиха Данков”, оплаква се Маринов.

В Окръжната прокуратура в Сливен има образувано досъдебно производства по сигнал за финансови злоупотреби в дома в Качулка. Наблюдаващият прокурор Христо Куков не намира данни за престъпление и ги насочва към Районна прокуратура. Образуваните там досъдебни производства за смъртните случаи в дома за прекратени.