Съдилищата у нас ще имат нова система за разпределяне на дела.

Достъпът до нея ще става с електронен подпис, а контролът ще е от Висшия съдебен съвет.

Дали въвеждането й ще пресече порочната схема знаковите дела да отиват при точно определени съдии?

Новата система стартира само след два дни, но не всички съдилища са готови за нея. Новото и различното е, че сървърите й са централизирани. Разположени са във Висшия съдебен съвет, а не както досега - по различни съдебни сгради. Експертите твърдят, че няма начин да бъде манипулирана.

Новата система е достатъчно защитена, твърдят от ВСС. В нея всичко се записва и след това не може да бъде изтрито и променено.

„Входът е с няколко нива на защита - с потребителско име, парола и с квалифициран електронен подпис”, обясни Елка Атанасова, член на ВСС.

С електронен подпис за достъп ще разполагат 800 магистрати от цялата страна. Самото разпределение пък става за секунди, демонстрират ни чрез конферентна връзка от съда във Велико Търново.

В Софийския градски съд обаче са резервирани и предупреждават, че при тестовете има грешки.

В най-натоварения съд всеки ден на случаен принцип се разпределят по 300 дела - по нови правила и без манипулации.

Другото предимство на системата е, че след като протоколът от избора на съдия се подпише, той става публичен. След това всеки гражданин може да види на сайта на ВСС кой съдия ще гледа неговото дело.

Новата система влиза в сила след серия скандали по знакови дела като "Белведере" и фалита на КТБ. И в двата случая стана ясно, че са правени опити за манипулации, за да отидат те при точно определен съдия. След разкритията стана ясно, че досегашното уж случайно разпределяне на делата може да бъде манипулирано и от 10-годишно дете.