Високите технологии улесняват бизнеса и опазването на околната среда – доказва го нов български спътник, който ще помага на фермерите и учените.

Д-р Веселин Василев е един от 20-те български специалисти, които работят по новия спътник. Той ще тежи около 50 килограма. В орбита, на 600-900 километра над Земята, уредът ще бъде използван за комуникации, селскостопански и екологични задачи.

„Може да се наблюдава замърсяване в градовете - знаете, че голям проблем е, че българските градове са много прашни и търпим критика от Европейския съюз. Може да се прави мониторинг на петролните разливи в Черно море”, разказа д-р Василев, който е изпълнителен директор на клъстер „Аерокосмически технологии".

Специален уред на спътника ще събира данни дали има болни дървета в някоя планина. В помощ на селското стопанство може да се определя влажността в почвата, точните размери на насажденията и кои от тях се нуждаят от допълнителни грижи. Създателите на космическия уред очакват той да е в орбита поне 4 години и да бъде последван от цяла мрежа подобни сателити.

Спътникът ще прелита по няколко пъти на ден над Антарктида. Минавайки над българската станция там, той може да събира информация и след това да я пренася на друго място.

„Например, имейли, данни, отчети, и информация всякаква, която може да се събере. Спътникът я съхранява на борда и когато преминава над България, той я предава обратно - това може да се случи няколко пъти в денонощие”, обясни още д-р Василев.

Спътникът трябва да е готов след година и половина. Той все още си няма име, затова след конкурс ще бъде избрано най-подходящото.