Вирусът зика има потенциал да се разпростани експлозивно в целия свят - това предупрежди ръководителят на Световната здравна организация Маргарет Чан. Тя насрочи извънредно съвещание за идния понеделник, когато експертите ще преценят колко голяма опасност представлява вирусът за световното население.
За момента има съмнение, че над четири хиляди новородени са получили тежки увреждания след като майките им били заразени с вируса Зика. Въпреки това все още няма категорична връзка между инфекцията и получените тежки увреждания.
Повечето бременни у нас се чувстват защитени, защото едва ли могат да си позволят пътуване до Южна Америка, коментира бъдещата майка Еми Стамболова.
"Трябва да си здраво екипиран с пръчки да ги гониш или на хладничко, огънче. Нямаме проблеми с нашите си комари", коментира тя.
Учените са забелязали връзка между разпространението на вируса и случаите на вродени увреждания на централната нервна система при новородените и микроцефалия, т.е. необичайно малки глави. Все още няма медицински доакзателства за това.
По думите на д-р Стефан Константинов подобни увреждания могат да се открият с ултразвуково изследване, което се предлага на всички бременни.
Заразата се предава само чрез ухапване от комар. Насекоми, които носят вируса се срещат и в България, но за сега няма пряка заплаха. Не е известно зика да се предава от човек на човек.
Вирусът се е разпространил в 23 държави предимно в Южна Америка и Карибския басейн. Една от най-тежко засегнатите държави е Бразилия. Вече има случаи на заразени, които са се прибрали в Европа.
"Винаги, когато за едно инфекциозно заболяване няма ваксина всички питат защо. Когато има, казват, че няма нужда. Да наистина, ваксина няма", коментира поф. Мира Кожухарова, национален консултант по епидемиология.
Симптомите на зика са мускулни болки, обриви и конюнктивит. Но при 80% от заразените инфекцията протича без оплаквания.
Здарвните власти у нас вече са разпространили указания към населението и медиците. Препоръчва се на всички, завърнали се от огнището на болестта, преди три седмици, които имат оплаквания, да съобщят на личния си лекар.
Като превантивна мярка учените съветват бременните жени да не пътуват до държавите в Латинска Америка, където заболяването е разпространено.