Студентски протести в София и още 4 български градове ще се проведат днес. Недоволството си ще изразят студентите по право, медицина, фармация и дентална медицина.
Причината е, че вече няма да получават европейски стипендии, тъй като парите ще се пренасочат към т. нар. приоритетни професионални направления. Сред тях спадат инженерните науки, математика, педагогика и др.
Студентите по медицина ще могат да получават само стипендии за специални постижения в съответната област.
Към протеста масово се присъединяват и студенти от още специалности.
Пред камерата на bTV един от студентите посочи, че ако получаваш държавна и европейска стипендии, на месец се събират 210 лв. – сума, която подпомага бюджета, особено за учащите в по-долните курсове. Учебниците на бъдещ медик първокурсник струват около 600 лв., а сериозен доход може да се очаква едва след завършването.
Според младежите, отрязването на европейските стипендии е показателно за отношението на държавата към медицинските специалности. Именно то било един от факторите 75% от дипломиралите се лекари и стоматолози да напускат държавата.
Представител на МОН „прехвърли топката” към болниците, като посочи, че има специалности, в които никой не иска да учи, докато при медиците проблемът са ниските стартови заплати.
Преди протеста е насрочена среща на част от протестиращите с образователния министър Меглена Кунева. От съобщението на МОН обаче се създаде впечатлението, че тя ще преговаря само със студентските съвети.
Вчера от министерството обясниха пред bTV, че търсят начин за увеличаване на бюджета на държавните стипендии.