От недостига на направления при личните лекари се оплакват и лекари, и пациенти, но техни организации предлагат различни модели на решение на проблема.

В предаването „Тази сутрин” по bTV д-р Стойчо Кацаров от Центъра за защита правата в здравеопазването защити тезата, че трябва лимитите да отпаднат изобщо. „Пациентите си плащат, ако искат да бъдат прегледани. Като здравно осигурено лице аз имам право на услуга и не може да ми се отказва, заради лимит. Нарушено е конституционното ми право на здравна помощ,” категоричен е той.

Председателят на Националното сдружение на общопрактикуващите лекари доц. д-р Любомир Киров изтъкна, че недостигът не е в направленията, а в цялата система. По думите му, в недостига в края на това тримесечие няма нищо необичайно.

„Общопрактикуващите лекари от години настояваме парите за профилактика, за изследвания и за хронично болни да бъдат извън регулация, а контролирани да останат направленията за острите случаи. Тогава може да се направи анализ къде са необходими повече пари,” обясни д-р Киров.

Д-р Кацаров обаче настоя, че здравеопазването е предплатена услуга, която не може да бъде отказвана на здравноосигурените лица. „Това е една предплатена от нас услуга, която ни се отказва. Все едно да отида на концерт и да не ме допуснат, защото в последния момент някой е решил да има по-малко места. Освен това и без да ми възстановят парите за билета,” посочи той като пример.

Събеседникът му д-р Киров контрира, че примерът не е достатъчно уместен, защото в случая с българското здравеопазване „плащаме половин билет, а искаме цяло място”. Той допълни, че има два милиона неосигурени граждани, а вноските за децата са двойно по-ниски.

„Поне един от хората трябва да е заинтересован парите да се пестят – и лекарите, и пациентите обаче имат интерес към изразходването,” допълни председателят на Националното сдружение на общопрактикуващите лекари, който в заключение призова ресурсите да се използват по-рационално.

От Националната здравноосигурителна каса, която не излъчи свой представител за дебата по темата, съобщиха за bTV, че през последното тримесечие са отпуснати над 37 000 направления повече в сравнение с предходното и са били осигурени допълнителни 500 000 лв. за медико-диагностични изследвания.