Хората трябва да избягват рязкото преминаване от климатизирани помещения към пряката слънчева светлина навън, тъй като температурната разлика се отразява зле, особено на малките деца и възрастните. Това препоръчва д-р Радосвет Горнев от клиника "Хирургия" в Университетска болница "Лозенец".
Трябва да се избягва прекият достъп до слънце и да се пият течности, помещенията да се проветряват често, особено в панелните жилища, които акумулират топлината като фурни и след това я излъчват през цялата нощ, добавя лекарят.
По принцип човешкият организъм се адаптира, както към високите температури, така и към ниските. Но рязката промяна му се отразява много зле, особено на малките деца, които по-лесно се охлаждат и прегряват, повтори той.
Това се отнася и за възрастните хора, които имат тежки хронични заболявания, допълнително утежняващи състоянието им по време на жегите. Горещините са противопоказни за сърдечно болните – най-добре е да стоят на сянка, да пият лекарствата си, да консумират течности и по - лека храна и да следят симптомите за утежняване на тяхното хронично състояние, препоръчва д-р Горнев. Става дума за отоци на краката, лесна уморяемост .