Националният център по наркомании - пред закриване. Това предвижда проект на здравното министерство и може да се окаже едно от последните решения на правителството преди да подаде оставка.

Предлага се персоналът на центъра да се съкрати на половина, а дейностите му да се прехвърлят към други държавни структури.

Две истории

Тя крие лицето си. Иска да я наричаме Лора. Сега е на 34, има две деца и работа. С хероина започва на 15, на 23 - започва битка да се откаже. Вече 11 години е чиста.
„Не го чувствам вече като битка, защото благодарение на специалистите от НЦН и метадоновата програма се чувствам доста стабилна”, казва с усмивка тя.

Павел не крие лицето си. На 32 е, наркозависим от 15-годишен. Казва, че е сложил точка на наркотиците, благодарение на помощта, която срещнал в центъра: „Ако не бяха тези хора, аз щях да съм на дъното в момента. Два пъти съм изнасял цялата покъщнина от нас”.

По целесъобразност

От центъра по наркомании разбрали за проекта на здравното министерство от сайта на ведомството. Предвиждат се 50 на сто съкращения. В центъра сега работят 20 души.

„Някой седи, чопли си на бюрото ухото и решава да прави такова съкращение. И то поради каква причина - някой правил ли е атестация да каже - половината от тия от националния център нищо не става от тях, затова ще ги махнем?!”, възмущава се директорът на центъра Момчил Василев.

От здравното министерство аргументират решението си със "структурни промени в системата на здравеопазването и оптимизиране на дейността".

„Щатът е 20, експертите са малко над 10, другото са администрация, счетоводство, технически лица. Дейността им не се променя, функциите им никой не ги пипа по отношение на превенция, психосоциална рехабилитация”, посочи Дани Михайлова, началник-отдел в МЗ.

Кой ще се бори със зависимостите?

Вече 10 години, Юлия Георгиева е част от фондация, която се занимава с проблемите на наркозависимите. Не е съгласна центърът да затвори: „Това действителното е единствената структура, която прави нещо в областта на зависимостите. В момента, в който бъде закрита, всичко ще потъне, всичко ще спре да работи - говорим за превенция, за лечение, за психосоциална рехабилитация, за намаляване щетите от употребата на наркотици”.

В края на юни, жителите на квартал зона Б-18 събраха около 2 хиляди подписа срещу Центъра по наркомании в столицата с настояване той да бъде преместен.

„Смущават ни и трябва да се премести този център някъде далече от София, да не е в центъра на града”, смята Николай Тасев.

От здравното министерство уверяват, че националната гореща линия в подкрепа на хората със зависимости остава да работи. Поне засега.