Наркомански сборища в центъра на София принуждават собствениците на апартаменти в района да ги продават. Зрители на bTV сигнализираха за нападения, пожари и грабежи.

Мястото в столичния кв. Възраждане, където преди имало клон на пощата, сега е дом на неопределен брой бездомници и наркомани. Надя от Монтана също живее там. Тя признава, че взима хероин. На леглото до нея спи травестит, но екипът на bTV не го засече.

„В мазето се криеха, палили са огньове, за да се топлят. Стана пожар, туба с бензин гръмна, обезобрази пожарникаря. Тук е 18-та гимназия, преследват децата, тормозят ги”, разказва Ивон Събева от квартала.

В телефонен разговор директорката на 18-о училище заяви, че риск за децата няма. Надя и другите зависими са избрали тази сграда, защото е близо до центъра по наркомании. Всяка сутрин от там взимат метадон, който трябва да пият, за да се лекуват. Вместо това го инжектират във вените си, за да заместят хероина.

„Разбили са вертикалните тръби, фекални води отиват в нашите мазета”, оплаква се и Сокол Силиянов, който живее в района.

Сградата е общинска, предстои да бъде ремонтирана. По думите на секретаря на район „Възраждане” Дарина Енева сградата се наблюдава от полицията, но не може да се пази денонощно.

Наблизо, до двора на 134-о училище има още едно сборище на зависими. „Не е приятно да гледаш как се разхождат хора със спринцовки в ръце, със събути панталони”, казва Надя Хамамджиева. В рамките на 1 час екипът на bTV се натъкна на двама наркозависими, които забиха игли във вените си.

Статистика и превенция


Според официалната статистика инжекционната употреба на наркотици е сред водещите причини за разпространението на ХИВ в периода между 2006 и 2011 г., като е отговорна за между 30 и 45 процента от новите инфектирания. От 2009 до 2013 г. делът на инжекционно употребяващите наркотици, инфектирани с ХИВ, спада от 45 на 15 процента.

Това се дължи на адекватните и навременни мерки за превенция. В 10 града у нас работят така наречените програми за намаляване на вредите - те помагат на хората, употребяващи наркотици, за останат здрави в периода на активна употреба, преди да стигнат до успешно лечение на зависимостта.

Годишно фондация „Инициатива за здраве” например достига до около 2400 отделни инжекционно употребяващи наркотици в София, прави средно 11 000 контакта с тях, разпространява 120 000 спринцовки и 15 000 презерватива. Събира и изгаря 120 килограма употребявани игли и спринцовки. Кръвно тестуване в мобилния кабинет годишно получават около 500 човека.

В последните 10 години дейността на фондацията и на другите 9 такива програми в страната се подкрепя от Министерство на здравеопазването чрез международно финансиране от Глобалния фонд за борба срещу СПИН, туберкулоза и малария. Това финансиране ще приключи в края на 2014 година, след което трябва дейността за превенция на ХИВ да бъде поета от държавата и общините.