Над 4 хил. нарушения са открили инспекторите на Главната инспекция по труда (ГИТ) при проверки в болниците, а най-честото от тях е липса на почивки.
Контрольорите са направили 839 проверки в 586 лечебни заведения в цялата страна по време на извънредна кампания, започнала през май 2015 г.
Извънредна проверка на Главната инспекция по труда извади на яве схема за прикриване на трудови правоотношения чрез граждански договори. Целта - медикът работи и по двата договора без почивки. Проверките започнаха след като през април акушека преди новородено.
Емилия Ковачева преби почти до смърт новородено в болница „Софиямед”. При разследването на случая стана ясно, че Ковачева понякога е работила по 24 часа без почивка. Бебебето беше спасено в друга болница.
Проверките са доказали, че най-сериозни в сектора са проблемите с работното време и почивките. Разпространена е практиката на сключване на граждански договори, с които се прикриват трудови правоотношения. По силата на тези граждански договори се заплаща положеният в нарушение извънреден труд.
Гражданските договори се използват и за въвеждането на 24-часови смени, които са забранени, тъй като не позволяват осигуряването на задължителната според Кодекса на труда 12-часова междудневна почивка. В тези случаи служителите работят 12 часа по трудов договор и след това още 12 часа по граждански договор.
По време на проверките са били установени случаи на медицински работници с по два трудови договора на пълен работен ден, обикновено с големи болнични заведения, което е недопустимо, допълват от агенцията. Те са имали сключени и граждански договори.
ГИТ е установила, че причина за подобни нарушения е липсата на кадри.
Общопрактикуващите лекари в страната намаляват. Само през последната година средно всяко джипи е получило още 100 пациенти.
Здравната каса пък е издала актове за над 10 милиона лева - на зъболекари, джипита, специалисти и болници. При повечето случаи пациентите не са получили всички изследвания и консултации, които диагнозата им изисква.
„Пример за това е когато един пациент отиде на профилактичен преглед. Измерва му се пулса, артериалното налягане, прави се кардиограма, но при наличие на рискови фактори трябва да му се назначи изследване на кръвната захар в лаборатория. Неназначаване на това изследване означава нарушение”, посочи д-р Галя Йорданова от „Извънболнична медицинска и дентална помощ” към НЗОК.
Има и случаи, в които пациенти се изписват без промяна в състоянието.
Пациентите често се оплакват точно от това, както и от отказани направления, нарушаване на правото на избор, доплащане, както и от лошо отношение.