Продължават да се увеличават болните от Хепатит А. Най-засегнати са столицата, Софийска област и Видинско - на всички тези места има ръст на болните в последните месеци.

Според данните на Министерството на здравеопазването от началото на годината досега у нас са регистрирани над 3200 случая на вирусен Хепатит А. За сравнение през цялата 2010-а е имало с близо 1000 случая по-малко.

По принцип при разпространението на вирусния хепатит има цикличност - на всеки 6-7 години болните рязко се увеличават.

В София, където освен болните от града се лекуват и хора от областта, инфекциозните отделения продължават да са пълни. В университетска болница „Св. Анна” са разкрити допълнителни стаи за хора с вирусен Хепатит А. Първият случай за годината е от 9 юли, а до днес са преминали 311 души с така наречената „болест на мръсните ръце”.

„Това, че не е обявена епидемия - не изпълнява критериите за обявяване на епидемия, но това не означава, че трябва да чакаме да ги изпълни. Напротив не трябва да позволим да се явяват нови взривове”, смята д-р Петър Петров началник на инфекциозно отделение, УМБАЛ "Св. Анна".

Фактът, че отделението е пълно, говори, че нещата не вървят на добре вече трети месец. По принцип е възможно леките случаи да се лекуват в домашни условия, но престоят в болница ограничава разпространението на вируса. Според експертите до епидемия може и да се стигне, но това зависи от нашето поведение.

„Съществува ваксина срещу това заболяване, която в нашия имунизационен календар е препоръчителна. Може да се прилага на малки деца, каквато е и основната група заболели. Боледуват малките деца. Иначе превантивните мерки са елементарни - спазване на лична и обществена хигиена”, казва д-р Радосвета Филипова – началник на отдел "Надзор на заразните болести" – МЗ.

Държавата не поема ваксинацията за Хепатит А. Според различни данни тя осигурява защита поне за 15 години.

Здравните власти отчитат, че тази година взривовете на разпространение на Хепатит А са започнали по-рано от обикновено - още в края на лятото. Прогнозата е, че броят на заболелите ще продължи да е висок и в следващите месеци, защото тази болест има инкубационен период от около 40 дни.