Мнозинството от българите клонят към варианта „за” изграждане на нова атомна централа. Това показват данните от проучване на общественото мнение, проведено от агенция „Сова Харис”.
Изследването от периода 14 – 19 декември, сочи още, че над половината (53%) от пълнолетните граждани у нас смятат да упражнят правото си на глас на референдума за бъдещето на ядрената енергетика, насрочен за 27 януари. Приблизително две трети от анкетираните биха искали в страната да се развива ядрената енергетика чрез изграждане на втора АЕЦ, заключават социолозите.
Те посочват, че най-висок е делът на хората, подкрепящи строежа на нова централа, сред симпатизантите на БСП, ДПС, „Атака”, Движение България на гражданите. Около една четвърт (24%) от българите обаче са категорични, че ще гласуват „против” втора АЕЦ. Сред тях има основно симпатизантите на ДСБ, СДС и ГЕРБ.
От „Сова Харис” информират още, че приблизително 44 на сто от пълнолетното население на страната споделят мнението, че изграждането на нова ядрена електроцентрала е важно за България. На противоположното мнение са около една трета от хората, участвали в допитването.
Важно е да се отбележи, че остава висок делът на гражданите, които нямат собствено мнение по този въпрос – близо 24% не могат да преценят дали изграждането на още една АЕЦ е важно за страната и доколко.
Въз основа на актуалните данни от националната статистика, пълнолетното население на България е почти 6,2 милиона души. Съдейки по резултатите от социологическото проучване, около 3.26 милиона граждани изразяват готовност да гласуват на референсума. Ако тези данни се потвърдят, резултатът от националното допитване няма да бъде валиден, тъй като в него трябва да участват поне 4 345 450 гласоподаватели – толкова, колкото са гласували на последните парламентарни избори през 2009 г., обясняват социолозите.
Ако информационната кампания за ползата от референдума даде положителни резултати, делът на хората, които биха гласували, би могъл да се увеличи, смятат от „Сова Харис”.