От "Подкрепа" изчислиха, че една четвърт от българите, или над 2 милиона и половина души, изпитват затруднения при плащането на сметките си за отопление. От синдиката предупредиха, че с освобождаването на пазара на ток трудностите ще се задълбочат.

Димитрана и съпругът й получават минимални пенсии, но общата сума надхвърля минималния праг и нямат право на допълнителна помощ за отопление.

„Моята е 180, а на мъжа ми е 218 лева”, казва Димитрана. Синът им обаче е с детска церебрална парализа и към инвалидната си пенсия от 220 лева има право на помощта.

„Иначе не можем с пенсията да изкараме”, допълва тя.

Готвят основно на печка с дърва - включително и през лятото. За ток въпреки икономиите харчат между 50 и 60 лева на месец. През студените месеци разходът нараства, защото стаята на болния се отоплява с електрически радиатор.

В момента енергийни помощи получават близо 240 хиляди домакинства. Новите правила разширяват обхвата два пъти. И това според "Подкрепа" обаче няма да е достатъчно.

„2,5 милиона са много, но това трябваше да се мисли, когато се сключваха неизгодните договори на преференциални цени, благодарение на които имаме сегашните цени на електроенергията”, коментира Ваня Григорова, икономически съветник на КТ "Подкрепа".

Енергийното министерство предвижда уязвимите домакинства да плащат на по-ниска тарифа една трета от сметката си за ток - до 100 киловатчаса.

„Поскъпване на тока рано или късно ще има. Цените трявба да са такива, каквито пазарът определя и оттам нататък, ако има бедни домакинства, те да бъдат подпомагани със социални помощи”, посочи икономистът Калоян Стайков.

Новите правила за подпомагане още се доразработват.