15 400 ученици са отпаднали от образователната система през учебната година 2010 – 2011 г., сочат данни на Министерството на образованието.

Една трета са излезли от училище заради невъзможност да се справят с тежестта на учебната програма, обяви членът на Икономическия и социален съвет Янка Такева. Според Националния статистически институт, отпадналите ученици са над 19 000. 440 деца са отпаднали в първия срок на тази учебна година.

От Икономическия и социален съвет предлагат да се промени Законът за професионалното образование и обучение, за да могат децата, които напускат рано, да имат втори шанс.

"Ние нямаме такова второ включване и настояваме чрез промяната на закона да се фиксира тази политика, която дава възможност на всяко дете и млад човек да се включи чрез получаване на допълнителна професия или специалност. Настояваме да се развият политиките за по-лесна проходимост между различните видове степени образование в различните училища”, каза Такева.

Икономическият и социален съвет предлага да се въведе електронен регистър за индивидуалния образователен статус на гражданите, който да се включи в системата на електронното правителство.

Сред мерките срещу отпадането от образователната система са още да се осигурява безплатен транспорт на учениците до 18-годишна възраст; безплатни учебници и храна на деца от социално слаби семейства; увеличаване на броя на ресурсните учители, психолози и педагози, които да работят за решаване на проблема.

Съветът предлага още включване с предимство в програми за временна заетост на родители, чиито деца редовно посещават училище.

Друга мярка е да се намали нормативът на запълняемост на паралелките с по-големи рискови групи, за да може учителят да работи индивидуално с децата. Необходимо е и да се увеличат стипендиите за учениците, които не са променяни от 1999 г.

Трябва да се увеличат и санкциите за родители, които оттеглят децата от училище, смята Такева. Сред исканията са и по-сериозни санкции за недисциплинирани действия на ученици в училище.

Справянето с агресията ще помогне и за намаляване на отпадащите ученици, посочи тя. 9% от отпадналите ученици са деца, които живеят при баби и дядовци, защото родителите им са на работа в чужбина.