Пътната полиция поиска автогонките да бъдат записани в закона като престъпление, полицията да може да арестува участниците, а при рецидив – да ги праща в затвора за до шест години.
Това стана на обсъждане на законодателните промени срещу бясното шофиране и хулиганство на пътя, в което участваха депутати, експерти и представители на местната власт.
Докато не се промени законът, от МВР са безсилни да попречат на гонките, защото те спират в момента, в който полицията се появи. През 2015 х. на места за гонки са хванати 220 души, но на едва 25 от тях са наложени актове и то – за нередности по колите. Сигналите за гонки в София са били над 2500, но са събрани данни само за 18 такива състезания.
Любителите на високите скорости, от своя страна, отново поискаха регламент и места за бързо шофиране, за да не превръщат улиците в писти.
Участниците в уличните ралита увериха, че 80% от тях са склонни да плащат такси по пистите, за се състезават легално.
За мен това е правилно решение – голяма част от хората ще бъдат преместени от улицата на пистата, коментира Румен Вергиев, представител на автомобилистите.
Предлагат се още часовете за кормуване на младите шофьори да са задължително и дневни, и нощни.
„Мислим и за ограничение на кубатурата. Ако си взел книжка днес, няма как да скочиш на бентли, няма как да го контролираш“, каза Настимир Ананиев от Реформаторския блок.
Предлагат се и забрани – на магистрала младите шофьори да имат право да карат не със 140, а със 120 км/ч.
Депутатите обаче са склонни да отменят решението си бясното шофиране да се запише като престъпление, което се наказва с три години затвор, нищо, че приеха на първо четене текстове, с които криминализираха карането с 60 км/ч над допустимото.
Междувременно Община Сапарева баня е готова да осигури екип за бързо реагиране при евентуални инциденти, както и да обезопаси старото летище в града, което и днес се използва за организирани състезания.
От МВР ни отговориха, че след като не е пътна мрежа, няма как те да контролират събитията, обясни кметът Калин Гелев.
В Сливен пък общината обмисля да превърне пистата в Бършен, където при незаконни състезания загинаха две момчета, в спортен център.
„Увеличена е охраната с още един човек, всички подходи са блокирани. Служители по наряд и инспектори проверяват ежедневно състоянието на пистата“, увери Първолета Мандинска, говорител на МВР – Сливен.