Журналистът Борис Митов не е интересен на прокуратурата. Държавното обвинение търси как цитираните в публикацията му документи са се появили в публичното пространство, коментира градският прокурор на София Николай Кокинов в студиото на „Тази сутрин” по bTV.
В петък прокуратурата се самосезира броени часове след публикацията на материала на Митов със заглавие "Българският „Уотъргейт”: А кой ще проверява проверяващия?”. В нея той разсъждава дали зам.-градският прокурор Роман Василев е най-удачният избор за проверяващ на сигнала заради предишни закононарушения със СРС-та.
„Самата статия е интересна, хубава, провокативна, аз самият я прочетох с интерес,” заяви прокурорът минути преди повторния разпит на журналиста от Mediapool, насрочен за 9:00 часа в понеделник.
Прокурорът твърди, че обект на проверката не е съдържанието на материала, а използваните данни от специални разузнавателни средства и как те са се появили в публичното пространство. „Разсекретени са веществените доказателства, но не и „способите за подслушване”, В тези документи има класифицирана информация, която може да бъде разсекретена само от органа, който я е засрекретил,” отново обясни той тезата на прокуратурата.
Кокинов увери, че тече успоредна проверка в секретното деловодство на институцията, а не само разпити на журналиста. „Пази боже да пресираме журналист, да не говорим за ограничаване на свободата на словото. Не бива да се притеснявате, че той е обект на нашето разследване,” увери той.
Според разказа на Борис Митов в самото начало на разпита в петък прокурор Драгомир Янчев поискал от него да разкрие източниците си, което противоречи на журналистическата етика. Градският прокурор бе категоричен, че Борис Митов не е получавал заплахи, че ще понесе наказателна отговорност, ако не направи това. „Г-н Янчев отрича да е отправял подобни заплахи,” допълни той.
„Съгласен съм журналистите да запазват своите източници. Разберете съвсем точно какво ни интересува – откъде са изтекли документите. Не виждам на този етап защо трябва да има обвинение,” каза още Николай Кокинов.
Той не се ангажира с коментар дали „проверяващият трябва да бъде проверен” и остави това решение на главния прокурор Сотир Цацаров.
Господарят на мълчанието
Николай Кокинов не пожела да разкрие никакви подробности около напредъка на проверката по сигнала за незаконно подслушване, получен в служебната поща на лидера на БСП Сергей Станишев.
„Проверката ще приключи на 12 април, до 16 април трябва да сме готови с доклад, с който ше бъдете запознати, доколкото е възможно,” обясни прокурорът и неколкократно се зарече да бъде „господар на мълчанието”.
На въпроса дали има основания за уволнения в МВР за нарушение на вътрешните правила той отговори с молбата: „Не ме карайте да бъда недискретен.”
Въпреки че сигналът е бил анонимен, Кокинов посочи, че прокуратурата има подозрения кой би могъл да е авторът. Той увери, че проверяващите са подходили към възложената проверка с „огромно желание и ентусиазъм”. „Следите винаги остават, изчакайте следващия епизод,” допълни мистериозно прокурорът.
По повод разпространеното „досие” на Московеца, което принадлежи на Сергей Станишев според анонимни твърдения, абсолютно отречени от председателя на Комисията по досиетата Евтим Костадинов, Николай Кокинов посочи, че прокуратурата ще се заеме със случая, ако бъде сезирана и ако има какво да проверява.
„Вървим след събитията…”
Градският прокурор коментира и повдигнатото обвинение на бившия земеделски министър Мирослав Найденов по дело, започнало през 2009 г.
„Може да ви изглежда, че вървим след събитията, но има промяна на обстановката, която е дала основания на прокурор Божидар Джамбазов да повдигне обвинение,” заяви Николай Кокинов.
Той увери, че съвпадението на повдигнатото обвинение и предизборната кампания е случайно. Прокуратурата не се е заела с Найденов досега, защото в началото ключов свидетел е дал показания, отхвърлили категорично обвинителната теза. Сега обаче имало „промяна в обстановката”.
Разкрития в енергетиката
Николай Кокинов остана „господар на мълчанието” и във връзка с проверката в енергетиката. Той каза само, че в 10:00 часа днес предстои обсъждане на въпроса с разследващите екипи, и обеща резултати „до седмица-две”.