Няколко медицински асоциации се обявяват в подкрепа на пълната забрана на тютюнопушенето на обществени места. Въпреки че тя към момента е в сила, макар да не се спазва на много места.
Управляващите обявиха намерение забраната да отпадне, въпреки многото проучвания, според които повечето хора я одобряват - независимо дали са пушачи, или не.
Днес специална пресконференция срещу отпадането на забраната свиква Националната асоциация за профилактика на белодробните болести, съвместно с Дружеството по белодробни болести, Дружеството по кардиология, Националната педиатрична асоциация и Националното сдружение на личните лекари в България. Мотото е "Да подкрепим правото ни да живеем в среда без тютюнев дим! Да помогнем на пасивните пушачи!".
Парламентът обсъжда днес забраната за пушене на закрито да отпадне. По ирония, промените, които евентуално ще бъдат направени са заложени в Закона за здравето.
В същото време протестиращи ще кашлят отвън - пред сградата. Хората се борят за правото на всички - независимо дали са пушачи, или непушачи, да живеят в среда без тютюнев дим. Те изтъкват, че да не пушиш също е право, което ще бъде нарушено, ако забраната падне.
Пасивен пушач е всеки, който не пуши, но работи или живее с пушачи и принудително вдишва вторичен дим. По данни на Световната здравна организация вторичният дим съдържа многократно повече вредни вещества, отколкото се съдържат в основния дим, вдишван от пушача - 2 пъти повече катран, 3 пъти повече бензпирен, 5 пъти повече въглероден окис, 50 пъти повече амоняк, 60 пъти повече кадмий.
По данни на организацията 25% от всички карциноми на белия дроб са у пасивни пушачи, предимно жени. Пасивното пушене увеличава риска от рак на гърдата, рак на маточната шийка и рак на пикочния мехур.
Децата са най-застрашените пасивни пушачи, особено в първите години от живота им, поради все още недоразвити дихателна и имунна системи.