С щастлив край завърши драматичната история с откраднатото животоподържащо лекарство за 9-годишния Симеон, която тази седмица първо разтърси, после вдъхнови много българи.

В понеделник крадци откраднаха животоподдържащите му лекарства от колата на родителите му, паркирана на столична улица. „Животът на детето ни е в тази чанта”, сподели тогава майката Виктория Нешева-Илиева и приова крадците да го върнат.

Симеон има Хемофилия А – генетично заболяване, при което липсва един от факторите на съсирване на кръвта. „При всяка травма той е застрашен от кръвоизлив, който може да застраши живота му”, обясни лекуващият лекар на Симеон д-р Денка Стоянова.

Стотици хора пожелаха да помогнат на семейството, но лекарството не може да бъде закупено, а само доставено. Щастливата развръзка, която трогна България, дойде в сряда, когато медикаментът бе подхвърлен в столично училище. Той обаче не бе годен за употреба заради неправилното съхранение. Все пак благодарение на д-р Стоянова за Симеон бе доставена нова доза от животоспасяващото лекарство.

Дни по-късно семейството вече е спокойно и благодарно за вълната от положителни реакции. „Би трябвало да съм по-спокойна. Нещата се уредиха благодарение на д-р Стоянова. Включително и от чужбина получих обаждания с въпроси на хора, които питаха как могат да помогнат”, сподели майката на Симеон в предаването „Тази неделя” по bTV.

„Не очаквах, че българите можем да сме толкова добри на фона на всичко, което се случва през последните години. Благодаря на всички”, допълни тя.

Преживяването е било плашещо и за д-р Стоянова, която лекува момчето. „В първия момент се изплаших, че ако не намерим пак лекарство, детето щеше да прекъсне този вид лечение, който е много важен. Алармирахме колегите веднага и много бързо в рамките на два дни количествата пристигнаха”, обясни тя.

„Болестта на Симеон – Хемофилия А, може да бъде много рисково за тези пациенти. Могат да имат животозастрашаващи кръвоизливи, не само при травми, а и спонтанно. Целта на лечението е да го предотвратим”, допълни д-р Стоянова.

В България има общо 100 деца с това заболяване. На този етап лечение няма, но благодарение на животоподдържащи медикаменти пациентите могат да водят пълноценен живот.

„Откакто детето се роди, започнаха да му слагат инжекции, той започна да кърви. Започнаха безкрайни изследвания, докато се установи липсващия фактор на кръвосъсирването. Вместо да се зарадваме на новото начало, ние се сблъскахме с един ужас. Ставаме и си лягаме с надеждата да не се случи нищо. Иска да играе футбол и да кара ски като всяко нормално дете. Ние се опитваме да му обясняваме, така че да не се засегне, защото и той се чувства различен”, сподели още майката на Симеон.