Отхвърлянето на различния в плана на сексуалността често е повод той да бъде дехуманизиран и когато откажем правото му да бъде човек, е много по-лесно лесно да бъде приет като допустима жертва. Това коментира в предаването „Лице в лице” по bTV Виктор Лилов, първият български политик, обявил, че е хомосексуален.

Поводът за разговора беше дали  липсва съчувствие в обществото ни за разстреляните 49 души в гейклуба в Орландо.

Той посочи, че става дума за драматични човешки съдби, хора, които

 са имали планове за бъдещето си, прекратени от човек, който е смятал, че тези хора поради това, че са хомосексуални, нямат еднакви права с останалите.

„Много хора смятат, че трябва да сме униформени, трябва всички да сме хетеросексуални, или пък с да сме с бяла кожа, православни и всяко различие е отхвърляно”, посочи Виктор Лилов.   

„Същото се случва и с бежанците – те нямат право да влизат тук, за тях ще опънем огради и тел, защото са различни от нас”, допълни той.  

Приемам, че има страшно много хора, които напълно приемат моето различие, за тях няма проблем, че съм хомосексуален, а те са хетеросексуални и не е повод да имат по-различно отношение. Едновременно с това съм се срещал с хора, които ме отхвърлят напълно като право да съществувам”, изтъкна Лилов.

„Съчувствието щеше да е много по-голямо, ако като общество имахме възможност да се срещнем с хомосексуален човек, да разговаряме какви са неговите проблеми, с какви трудности се сблъсква”, смята той.

Виктор Лилов подчерта, че в България нито една парламентарно представена политическа сила не е подкрепила каузата за равни граждански права на хомосексуалните хора.

Според него стрелецът от Орландо е имал раздвоение на личността, мразел е себе си заради това, което е. „В психологията това се нарича интернализирана хомофобия - когато човек приема мнението на мнозинството, например, че да си гей е грях. Когато се израства в среда, в която няма алтернатива и толерантност към различието, отделни хора приемат, че са грешни и не заслужават да живеят. Често това завършва със самоубийства или изключително голяма агресия”, обясни Лилов.

„Гей прайдът е най-голямото правозащитно събитие в България. Хората излизат не да искат допълнителни права или изключения, а искат така както са равни в задълженията, да бъдат равни и в правата”, подчерта Лилов.

Той посочи, че е разочарован от Столична община и кмета Йорданка Фандъкова, която е разрешила да съвпаднат маршрутите на гей прайда и на противниците му, което по думите му е в нарушение на законите.