Копривщица е в навeчерието на своя 50- годишен фолклорен юбилей. Очаква се съборът от 7 до 9 август да бъде одобрен като световно културно наследство под закрилата на ЮНЕСКО.
Естествен красив декор от възрожденско къщи и красивите планини, между които е разположена Копривщица са причината преди 50 години не другаде, а именно на това място да се даде началото на най-популярния у нас фолклорен събор. Поляните на Войводенец събират изпълнители от цялата страна, но всеки един от тях трябва да е преминал през предварителен подбор. Причината за това е да се покажат най-добрите.Затова за много от изпълнителите не друга, а именно награда от събора в Копривщица се смята за най-престижна.
Този фолклорен фестивал у нас няма за цел да печели пари, а организацията е на Министерството на културата, Института за етнология и фолклористика с етнографски музей при БАН и община Копривщица. Акцентът е върху народното ни творчество, такова каквото то се е запазило до днес.
„Тази година очакваме от 15 до 18 хиляди участници, а иначе последните изследвания показват, че 350-400 хиляди посетители идват за тези три дни. Най-голям интерес е доказано, че имаме от японци, от САЩ, Швеция, Кейптаун, та чак до Аляска, съобщи Генчо Герданов кмет на Копривщица.
Началото на надпяванията в Копривщица е поставено през 1965 година от известния изследовател на българския фолклор, професор Райна Кацарова - Кокудова.