За последните три години около 1400 докторанти са получили финансова подкрепа от държавата. Към момента тя е 20 000 лева на проект. Така просветният министър коментира във Варна темата за държавното подпомагане за младите български учени.

Сергей Игнатов намекна обаче, че те не трябва да разчитат на помощи, а трябва сами да намерят начини да се издържат. За да подчертае тезата си, той изтъкна собствения си опит – строене на къщи и копаене на канали с цел да се изучи.

„Като гледам докторантите, да не ви казвам аз какво съм правил, за да си довърша докторантурата – копаех канали, строях къщи. На Моллов къщата в София, той не знае, ама аз съм я построил – последният трети и четвърти етаж, за да мога да си платя обучението, защото тогава държавата абдикира”, изтъкна Игнатов.

Той заяви още, че Министерството на образованието подкрепя искането на учителите за увеличение на заплатите им, но това може да стане само с промени в бюджета. Министърът на финансите Симеон Дянков търсел варианти как увеличението да стане факт от 1 януари.

„Цялото правителство има желание от следващата финансова година това увеличение да стане, защото финансовите резултати на страната през последните месеци са изключително добри. Аз мисля, че дори тези 30 лева, които те искат, са им малко. Но нека да стигнем до приемането на държавния бюджет. То ще стане само след около 2 месеца”, коментира министърът на образованието.

Държавата е отпуснала допълнителни 5 млн. лева до края на годината за въвеждането на задължителното обучение на 5-годишните, съобщи още Игнатов. Той заяви, че няма конкретен сигнал някъде да изпитват трудности от въвеждането на мярката. Все пак призова, ако има такива общини, те да алармират министерството, откъдето ще получат помощ. Игнатов бе категоричен, че в големите градове няма проблем с местата в учебните заведения за 5-годишните деца.

Засега вероятността за протести е малка, обявиха пред bTV от Синдиката на българските учители, но окончателно становище ще има в средата на месеца.