Близките на пациенти в мозъчна смърт решават дали най-скъпият им човек да стане донор. У нас все още случаите на донорство са рядкост. Преди две години Ваня Котева внезапно губи 45-годишния си съпруг. Той изпада в мозъчна смърт след битов инцидент.
„Въпреки всички тестове, намяше мозъчна дейност. Д-р Иванов каза, че, ако искаме, да помислим за трансплантация, че той няма шанс да живее. С дъщеря ми се спогледахме и бяхме единодушни, че чрез даряването на неговите органи, той ще продължи да живее. Едниственото, което искахме, но за съжаление не можахме да разберем, е кои са хората. А ние просто искаме да знаем къде частица от нея е жива. Бях категорична, за мен това е правилното решение, а и за всички близки. На никой не го пожелавам, но това е най-правилното нещо за мен”, убедена е Ваня.
Инициатива в подкрепа на донороството подготвят група млади хора - имат близки, чакащи за трансплантация. Една от тях е Елена Димитрова, която от години е в списък на чакащите.
„Аз съм на първо място, чакам четвърта година. Какво се случва с тези, които са на 567-мо място? Каква надежда имат те”, пита се тя.
За да имат надежда повече хора, Ели и нейни приятели разработват интернет страница, посветена на донорството. „Ако аз бях в състояние да си даря органите, аз определено щях да кажа "Да" и след смъртта ми да има до 8 човека, които ще са спасени”, категорична е Ели.
Интернет страницата bgdonor.cом се очаква да заработи до седмица.