Инвестиционният посредник „Глобал Маркетс", разследван за тревожните слухове срещу банки, е проверяван и за пране на пари, по сигнал на Комисията по финансов надзор. Бивш служител разказа пред bTV, че работещите там са наемани без изискване за образование и познания за борсовата търговия.
Сцените от филма „Брокери", посветен на интригите в американските бизнес среди, били част от неофициалните уроци на новопостъпилите в „Глобал Маркетс”, разказва Иван Алексиев. Нает е като брокер в компанията през 2009 г., в разгара на финансовата криза, без борсови познания, следвал фармация. По думите му, единствено било нужно той и колегите му да спазват точно определен сценарий.
„Имаше списък с номера на фирми, за който ни казаха, че са го купили отнякъде. Обаждаш се. Обикновено вдига секретарка. Казаха ни да се държим грубо с тях, да сме надменни дори със собствениците, за да изглежда, че разбираме от това, което говорим”, разказа Иван Алексиев.
Следващата стъпка ангажирала всички в офиса. „Хора от залата, телефонисти, се събират в единия край на залата. Надуват се всички телевизори докрай, да се чува шум. Всички почват да говорят по телефона много силно. Все едно си на борсата. Казваш „Сега супер случайно паднаха 50 000 акции от еди-коя си фирма, идвай веднага с парите, да купуваш, защото това е шансът на живота ти!" Абсолютен театър! Имаше някаква цифра на обажданията от рода на 100 обаждания на час”, спомня си бившият служител на инвестиционния посредник.
И днес от „Глобъл Маркетс" запазиха мълчание. В предаването „Лице в лице” по bTV от Финансовия надзор заявиха, че отдавна са наясно, че компанията извършва нарушения. „Множество сигнали през последните месеци и години са подавани лично от мен към тази компания за различни деяния, между които пране на пари и други видове престъпления. Ние работим добре с прокуратурата и ДАНС”, коментира председателят на Комисията за финансов надзор Стоян Мавродиев.
Иван Алексиев отдавна няма нищо общо с фирмата. Тръгва си две седмици, след като е нает, но продължава да гледа филма „Брокери". „Фабулата на самия филм - това е измама, която върви в света от 30-те години. Най-много върви в нови демокрации, където хората нямат опит с тези неща”, казва той.