Медицинските специалисти масово заминават за чужбина. Има прогноза, че до 7 години България ще остане без лични лекари. Пример от Берлин показва защо германската здравна система е толкова добро място за работа.
В една поликлиника в източен Берлин работи българинът д-р Каприел Капрелян. Личният лекар е в Германия от 25 години и има повече от 2000 регистрирани пациенти. Месечно си докарва по 8 000 евро, парите се изчисляват за брой реални прегледи.
„Тука няма, както в България, записваме се за 6 месеца, женим се за джи пи-то, пък отиват, не отиват на преглед, колегите си получават парите”, обяснява д-р Капрелян. Така на ден той преглежда поне по 70 пациента.
Според официалната статистика в Германия има 260 здравни каси. Всички прегледи и изследвания се покриват от касите. „Няма значение от коя каса идвам, не е нужно да доплащам абсолютно нищо”, посочи пациентката Цветанка Колева.
За да получиш лиценз за джипи трябва да отговаряш на редица изисквания. Законът в Германия задължава в кабинетите на общопрактикуващите лекари да има поне две стаи за прегледи на пациентите и една голяма чакалня.
На същите критерии отговарят и останалите 42-ма специалисти в поликлиниката, като те разполагат с почти пълно болнично оборудване. Всички изследвания на пациентите се правят в техните кабинети. „В една сграда се намират толкова специалисти и пътя на пациента не е „Идете на два три километра при колегата”, а в една сграда се върти при всички спеациалисти”, обясни личният лекар.
В същата поликлиника работи и друга българка - д-р Венета Сифидис. Невролът разказва, че след всеки преглед, изпраща подробен доклад на личния лекар за състоянието на поставената от нея диагнозата на пациента. „И също да го уведомяваме за последвалите медицински изследвания, които сме назначили”, уточни неврологът д-р Сифидис.
Здравната система на Германия не е най-добрата в света - на шесто място е. Годишно 10% от бюджета на държавата отиват за здравеопазване.