Трябва да се намери изход за парите, които се дават за лечение на пострадали при катастрофи, защото това носи на болниците невероятни загуби годишно. Това каза в предаването на bTV „Тази сутрин” проф. Милан Миланов, ръководител на клиника по интензивно лечение в „Пирогов”.
Той даде пример с болница „Св. Георги” в Пловдив, която по думите му губи 4,5 млн. лв. ежегодно и този дълг рано или късно ще бъде платен от гражданите. Въпросът не е кой да плаща, а как и колко, посочи проф. Миланов.
Искаме да намерим в лицето на застрахователите съмишленици, а не противници, допълни той.
Искаме да отцепим фонд, който да гарантира приходи на болницата, а не да има отношения между нас и пациента, обясни Миланов.
Готови сме за решение, но не през „Гражданската отговорност”, заяви Пламен Ялъмов, изпълнителен директор на застрахователно дружество.
Според него може да се предложи друг продукт, който може да реши проблема. „Хората започнаха да си правят здравни застраховки, не са много, но ръстът е голям. Очакваме, че ще има интерес, особено ако се предложи подходящ продукт, който да покрива само това”, допълни той.
Той цитира статистика, според която лечението на травма на крайник достига до 4-5 хиляди до 9 хиляди лева, а за политравма – средно 28 000 лева. Колко плащат застрахователите – при първия случай нашата статистика сочи, че ние плащаме между 10 и 20 хиляди лева на клиент. Политравмата е над 50 000 лева, обясни Ялъмов.