Наскоро наша зрителка ни писа, че е получила и-мейл от Английската национална лотария с радостна новина: „Честито, печелите 500 хиляди лири!”. Дамата обаче се усъмнила дали това не е измама, защото подателите искали банковата й сметка, за да изпратят парите. Попитах я: „Вие участвали ли сте в тази лотария?” Отговорът беше „Не”. Тогава защо смятате, че някой „просто така” иска да ви подари половин милион лири?
Когато получите и-мейл от непознат с предложение, което е прекалено добро, за да е истина, най-вероятно става дума за измама. Колкото и да вярвате, че сте късметлия, доверчивостта ви може да доведе до три неща:
1.Кликвате върху препоръчан от непознат линк, а той печели от количеството посещения на въпросния уебсайт.
2.Предоставяте лични данни като банкови сметки, номера на банкови карти, ПИН-кодове, с което улеснявате някой да източи средствата ви до стотинка.
3.Инсталирате си атрактивен софтуер, който на заден план краде ресурси и информация от вас. Плюс това пълните сметката на някой, който печели от брой инсталирания на програмата, например.
Добрата новина е, че Интернет измамите през 2014-та са вариации на познати от години схеми. Разликата е, че те идват в „по-лъскави” опаковки, на които не бива да се доверявате. Ето някои от най-популярните:
Нигерийската схема за „пране на пари”
Сюжетите са различни - богаташ, член на нигерийското кралско семейство или богати наследници искат да ви изпратят по банков път няколко милиона долара, защото няма друг начин да ги изнесат от Нигерия. В замяна ви обещават между 10 до 30% от сумата, а вие им изпратете трите си имена, години, адрес, банкова сметка... Тази глупост обикаля Интернет от 1997.
PayPal Money Adder/Generator
Това видео от YouTube показва как в нечия PayPal сметка има малко количество пари. После някой въвежда в специална програма потребителското си име за PayPal. Избира сума – от 30 до 1000 долара и натиска ОК. Страницата със сметката му в PayPal се презарежда и там вече се е появила избраната сума! Авторът на видеото иска да ни убеди, че добри хора са създали тази малка програма, с която всеки може да добавя пари в PayPal сметката си.
Дори има и уговорка – не бъдете алчни, крадете малки суми, за да не ви хванат. Остава само да изтеглите вълшебната програма! И тук започвате да печелите пари за измамниците, ако им се доверите. Линкът за сваляне на PayPal Money Adder/Generator ще се появи само, ако посетите друга рекламна страница, платите 4,80 лв за SMS или кликнете върху поредица от линкове. В случай, че имате търпението и наивността да направите всичко това, евентуално ще можете да изтеглите програма, която пълни компютъра ви с вируси и нежелан софтуер.
После собственоръчно ще въведете потребителското си име и парола за PayPal заедно с необходимата ви сума. Честито! Току-що някой получи необходимата информация, за да източи цялата наличност от банковите ви карти и сметки регистрирани в PayPal.
Еротичен чат по Skype
Идеята не е българска, но стотици обяви и СПАМ съобщения в Интернет ви обещават как секси нашенки ще ви направят еротично шоу по Skype само срещу един или няколко SMS-а. Ако приемете сексапилното предложение ще трябва да приемете и далеч по-стряскащото извлечение на сметката си от мобилния оператор, завършваща с три или четирицифрена сума.
Спечелете смартфон, таблет като участвате във викторина
Друг стар трик за кражба на пари с SMS-и е обещанието да спечелите нов модел смартфон или таблет като участвате във викторина. Докато сърфирате в Интернет се отваря нов прозорец на браузъра ви с предложения да въведете номера на мобилния си телефон и да отговорите на лесен въпрос. Резултатът е като при еротичния чат по Skype – плащате скъп SMS или няколко, но късметът така и не е на ваша страна. Тук не става дума за реалните викторини на различни фирми и марки, защото те винаги посочват цената на 1 SMS, кой е организатор на играта, има и телефон за оплаквания или информация.
„Компютърът ви е заразен!”
Ако видите това или подобно съобщение докато сърфирате из Интернет, не се стряскайте. Някой се опитва да ви убеди, че трябва да инсталирате нова антивирусна програма. Дори изскача прозорец с .exe файл, очакващ инсталиране.
Разбира се, не бива да отваряте и инсталирате предложената програма, ако видите съобщение "Do you want to run or save SecurityScanner.exe (324 KB) from fihymzg.co.cc" . Под тази форма е скрит софтуер, който ще няма да помогне на компютъра ви, а ще го зарази с вируси и всевъзможни видове нежелани програми. Нашият съвет е да инсталирате лицензиран антивирусен софтуер, който ще ви предпазва от подобни измамни предупреждения.