Прословутото квадратче „Не подкрепям никого“ няма значение за тези избори и хората трябва да гласуват спокойно, коментираха проф. Михаил Константинов и доц. Димитър Димитров в предаването „Тази сутрин“ по bTV.

Вчера депутатите приеха окончателно промените в Изборния кодекс (ИК). Така гласовете „Не подкрепям никого“ ще се броят при определянето на резултатите от изборите на 6 ноември, както и на останалите мажоритарни избори, но няма да се зачитат при парламентарен вот, за да не се вдига изкуствено бариерата, с която малките партии влизат в Народното събрание. Окончателно падна и таванът от 35 секции за гласуване в страни от Европейския съюз.

Снимка: Ладислав Цветков

Тази опция в бюлетината „няма никакво значение за тези избори и хората да си гласуват спокойно. Нищо няма да се случи, да употребяват каквото искат – каза проф. Константинов. – Всъщност фундаменталната глупост, която завъртя цялата история, е, че нарекоха този глас действителен. До този момент в българската изборна практика и в други практики гласът е действителен, когато е подаден за някого. Това са имали предвид отците основатели на нова България през 1991 г., когато са написали думата „действителен“ в Конституцията. На тях през акъла не им е минавало, че някой ще нарече действителен глас срещу всички. За тях смисълът на „действителен“ е друг – да получиш повече от всички останали, а не някой да слага квадрати и те да се броят към тези, които трябва да преодолявам. Това е“.

Не мисля, че имаше нужда от това, не е било нужно да го правят специално за тези избори, а те го оставиха и за останалите мажоритарни избори“, коментира доц. Димитров.

По същата логика трябва да се появи и опция „Подкрепям всички“, коментираха двамата гости.

Според тях квадратчето трябва да се махне.

Няма как представителна демокрация да работи, без да излъчи представител, каза доц. Димитров.

Снимка: Ладислав Цветков

По думите му е възможно, но той самият не очаква „Не подкрепям никого“ да се нареди на второ място, например. Толкова много шум се вдигна, че повечето хора вече трябва да са разбрали, че това няма особен смисъл, не е протестен вот, макар че изглежда така.

Проф. Константинов предположи, че в крайна сметка квадратчето ще бъде премахнато, но „не искаха да си плюят веднага на фасона, ще изчакат да мине време и го махнат тихомълком“.

На въпрос нарушена ли е Конституцията с ограниченията на места зад граница да има само до 35 избирателни секции, проф. Константинов отговори: „Въпрос на закон“. Той посочи, че в някои държави не може да се гласува извън територията на страната и половината такива държави са в Европа.

Според гостите ограничаването на броя урни не е проблем, защото човек се бави в тъмната стаичка, т.е. трябват повече тъмни стаи.

Запитани дали трябваше да се отмени гласуването в Турция предвид извънредното положение, доц. Димитров отговори, че е предложението има основание, а проф. Константинов припомни, че и във Франция в момента има наложена такава мярка.

Вижте целия разговор във видеото: