В опит да запазят зелените площи пред дома си, граждани се обединяват и настояват за законови промени. Протестите в столичния квартал „Слатина” срещу застрояването на квартална градинка, за които зрителите на bTV вече са информирани, продължават с нова сила.

От няколко месеца децата от околните блокове гледат площадката, където доскоро са играели, през ламаринената ограда. Кварталната градинка днес е частна собственост. Като част от активите на общинско предприятие тя е приватизирана още в края на 90-те години.

Въпреки изградените детски съоръжения, според районния кмет документално този терен никога не е бил детска площадка и има всички разрешителни за жилищно строителство. Гражданите от квартала обаче не са съгласни със застрояването на зелените площи, а инвеститорът твърди, че проектът му е блокиран.

„Тука трябва да се действа решително и от раз. Ако се приеме, че гражданите имат право да изказват и мнения за това къде и как да се строи, оттук нататък трябва да съборим целия Закон за устройство на територията и да създадем нов”, коментира инвеститорът арх. Венцислав Дучев.

Две работни групи от Общината се заемат с проблема в опит да намерят компромисно решение както за гражданите, така и за инвеститора. До такова не се стига.

Според Тихомир Безлов от Център за изследване на демокрацията от 2000 г. насам между 65 и 70 градинки в столицата са били застроени.

„Тука става въпрос за явен рекет срещу бизнеса. Едни и същи хора протестират и тук, и в „Младост” и навсякъде. Става въпрос за платени зелени човечета”, категоричен е арх. Дучев.

„Не сме зелени и не сме платени. Това е градинка и винаги е било градинка. Това, че преди години някой е приватизирал тези имоти неправомерно, не означава, че сега държавата не може да се намеси. Нека да го отчуждят, да му платят, да правят каквото искат, но градинката трябва да остане градинка”, категорични са хората от квартала, които тази сутрин блокираха пътя на инвеститора към имота.

Местните твърдят, че дори са получавали глоби за паркиране на автомобилите си в зелените площи, за които инвеститорът твърди, че не са обществена собственост.
Арх. Дучев, който наблюдава протеста на хората от автомобила си, определи недоволството им като „очевидно закононарушение, направено публично”.

Депутатът от Коалиция за България Борис Цветков, който се появи на протеста, настоя да бъде спряно „наглото инвеститорско посегателство срещу зелените площи на хората в този квартал”. „В Закона за устройство на територията пише, че кметът на София е трябвало да направи пълна проверка на реституцията и приватизацията на зелени площи в София. В България законите ще се спазват, когато има обществен интерес и той бъде отчетен”, заяви народният представител.

Общинска съветничка от Столична община увери, че Столична община има волята да реши проблема и е предложила на арх. Дучев 9 имота - 7 в район „Слатина” и два в район „Изгрев”, но той отказва размяната.

Това потвърди и кметът на район „Слатина” Антоанета Апостолова потвърди, че имотът е частна собственост от 1999 г. Според адвоката на инвеститора – адвокат Петров, фирмата му е станала собственик на имота през 2010 г. и също е жертва на разминаванията от по-рано.