Отпечатък на гласа вместо проследяваща гривна е най-новият метод, по който държавата контролира осъдените чрез специална електронна система за наблюдение.
Гласовата верификация се прилага експериментално в Пловдив. 78-годишният Стоян Бабачев е един от първите българи, които се контролират само по отпечатъка на гласа.
Заради разправии по строежа на къщата поискал да влезе при кмета на Пловдив. Чакал два часа, но нервите му не издържали и се скарал с чиновниците.
Две подобни присъди – пробация, Стоян има заради заплахи за убийство към съседите от кооперацията. Никога обаче не е наранил никого.
Заради провиненията Стоян е осъден на пробация и сега вместо да се разписва при инспектор, само се обажда по телефона в оперативния център и чете произволен текст.
Така властите следят дали спазва наложените ограничения.
„Както ДНК-то има своя специфичен отпечатък, така и гласовия за всеки е специфичен и строго индивидуален”, обяснява Валентина Караганова от Министерство на правосъдието.
Системата не може да се манипулира, защото човешкият глас е уникален като пръстов отпечатък, твърдят експерти. У нас методът се прилага само при хора с леки присъди, но позволява да се следят и идентифицират терористи.
Как се прави отпечатък на гласа и какво представлява проследяването на осъдени през сателити - гледайте тази вечер в bTV Репортерите.