България отново на челни места в световните класации. Германски учени ни посочиха като една от най-несплотените нации, а Агенция "Блумбърг" ни постави сред хората с най-много пороци в света.
Психолозите не се затрудняват в отговора на въпроса какво не ни достига, за да сме по-сплотени. Поводи за разделение има много: сити и гладни, столица и провинция, протест и контрапротест. Като най-разединена нация, според Бременския университет, България си партнира с Румъния и Гърция.
„Дори ако погледнем назад във фолклора: "На вълка затова му е дебел врата, защото си върши работата сам", "Помогни си сам, за да ти помогне и Господ". Ние сме научени, че самотността в действието е по-полезна, по-правилна, отколкото да помогнеш на другия”, казва психологът Николай Димитров.
Хелзинки е град с население около 1,3 млн. души с предградията. Там средногодишната температура е от 5 до 10 градуса. Хладно или не, Финландия е трета в класацията на най-сплотените нации след Дания и Норвегия. Повече от година финландецът Мико Сааринен живее и работи у нас.
„Това, което помага да сме по-сплотени, е по-скоро модел в нашата страна - всеки в сътрудничество с другия. Прави ми впечатление, че тук има демонстрации, но хората протестират за много големи проблеми. Във Финландия е друго - можеш да видиш големи протести за много по-различни проблеми - за правата на животните например”, споделя Мико.
Той разказва, че доверието в институциите във Финладния е огромно. Същият критерий за сплотеност извеждат и учените, провели изследването. От значение са и благосъстоянието и по-голямата равнопоставеност в доходите.
„Като цяло е прието, че не е необходимо да подпишеш нещо, за да го направиш официално. Достатъчно е да поговориш с някого, да си стиснете ръцете и това се приема за договор. Всичко е основано на доверието. Това е типичен финландски пример”, казва чужденецът.
Формулата на психолозите звучи така: сплотеността на една нация е функция на доверието между хората. Мико е решил да остане в България заради топлото време и приятелката си.