Лесно ли е да си хванеш "гадже под наем" с обява в интернет. Експеримент на bTV предизвика фурор в социалните мрежи. Колко от нас са склонни да влязат в ролята на интимен приятел на непознато момиче срещу пари, провериха Светослава Хараламбова и Миглена Боянова.
Всички сме гледали романтични комедии, в които отчаяна девойка плаща на красив и интелигентен мъж, за да впечатли консервативното си семейство. Това обаче не се случва само във филмите.
На запад и в Япония отдавна съществува услугата „Гадже под наем”, предлагана от фирми и сайтове. Срещу заплащане можеш да се сдобиеш с идеалния придружител за всеки повод. Услуга често се ползва и от хора, които искат да предизвикат ревност и завист в околните.
Дали би се развила такава практика в България? Направихме следния експеримент - пуснахме обява в небезизвестен сайт, която гласи: „Търся момче под наем, което да се представя за моя половинка на събитие”. Първоначално мислехме, че няма да има желаещи, но само за няколко дни обявата беше прегледана близо 20 хил. пъти. Съобщенията и коментарите започнаха да валят:
Някои бяха по-обстойни, като: „Висок 197см, 86кг, на 22, снажен, чаровен, мога да се държа подобаващо във всякакъв вид обществени ситуации, много социален, с лекота мога да приема нужната за теб форма или идеал за половинка/кавалер, която търсиш.” Други по-лаконични: „И за без пари ще се споразумеем :)”.
Някои предлагаха себе си: „Реших да се включа сред потенциалните придружители... Влизам в графата "интелигентен", ядрен физик, оставам добро впечатление”, други рекламираха половинките си: „Предлагам ви собствения си съпруг - висок, представителен, може да гледа умно. Изпран, изгладен и добре гледан, не смее да пипа, защото ще яде бой. Без заплащане, просто го нахранете добре.”
Част от кандидат-гаджетата питаха как някой може да е толкова отчаян и самотен, че да потърси половинка под наем. Други се интересуваха какво заплащане предлагаме или просто искаха да изпробват актьорските си заложби.
Мнимата сватба така и не се състоя, въпреки че желаещите да бъдат кавалери под наем надхвърлиха 200. Срещнахме се с един от кандидатите за придружител и го попитахме защо се е съгласил да бъде нает за кавалер:
„Първо си помислих, че може да е някаква рекламна кампания или нещо такова. В следващия момент си казвам защо пък да не пробвам, какво губя в крайна сметка, най-много някой да ми се смее, ама това не ме интересува, а може да се окаже наистина, че някое момиче е решило да бъде по-модерно и защо не?”
А какви са хората, които биха търсили „Гадже под наем”? Според психолога Маргарита Бакрачева „това е човек, който не би искал да бъде в тежест на близките си и на приятелите си... от друга страна е достатъчно уверен в себе си... Понякога е много по-лесно да се доверим на непознат”.
А що за хора отговориха на обявата? „На първо място това са хора, които са достатъчно разкрепостени към нови контакти и очакват да намерят своето щастие или поне да се позабавляват, това е представителна извадка на повечето хора днес,” добави Бакрачева.
Фалшивата ни обява се превърна в тотален в хит в интернет. Споделяха я във „Фейсбук”, поместваха я в много сайтове. Очевидно обществото ни е готово да приеме такъв тип услуга. Защото никой не иска да изглежда самотен.