Едва 5% от хората по стадионите са футболни хулигани, но те пречат на останалите 95% - обикновените фенове, които са там заради играта. Това каза пред bTV Антон Златанов, гл. Инспектор и началник на групата против хулиганството към СДВР.
По думите му рядко може да се обясни поведението на агресивните младежи на спортните прояви. „Такъв им е манталитетът – хулигани са не само на стадиона, но и на пътя, и в живота. Става въпрос за лица главно под 20-годишни, не само от социалното дъно, а от всякакви прослойки”, обясни Златанов с уточнението, че хулиганството е популярна тенденция, мода, която идва в България от Запада.
Той поясни, че присъдите на задържаните момчета и момичета са сравнително малки – най-голямата и неприятна за тях била принудителната мярка „забрана за посещаване на спортни мероприятия”.
„Останалото са глоби и обществено полезен труд. Но първото е най-тежко за тези лица, защото ги изваждат от средата им. Допреди няколко години тези забрани не ги спазваха, нямаше кой да ги контролира. Сега имаме повече ресурси и техника, имаме хора, които познават контингента много добре и задачата им е само да следят за тях по стадионите. За София няма пропуск от няколко години”, посочи още инспекторът.
Най-младият хулиган, задържан досега в столицата, бил на 12 години - маскиран, с бомбички, агресивен. Бащата обаче не повярвал, че синът му е способен на такова нещо и обвинил в лъжа полицаите.
Конкретно за последния съботен мач между Левски и ЦСКА, който завърши с победа за червения отбор, Златанов коментира, че организацията около сигурността е била на много високо ниво. „На стадиона имаше само 240 полицаи, всички сили бяха извън него – в целия град, по градския транспорт. Нанесени бяха щети само на два автобуса, но извършителите са задържани”, заяви представителят на СДВР.
Той препоръча повече инвестиции в инфраструктурата на стадионите с цел безопасност и по-лесна работа на полицията. В България по тези спортни съоръжения имало едва 10-15 камери, а в чужбина техният брой бил 300-400.