Единствената диабетна група за деца у нас страда от липса на медицински персонал. От детската градина, в която се намира групата, призоваха за повече подкрепа от държавата към децата със специфични потребности.
„Диабет означава, че трябва да ти мерят храната, колкото трябва. Ако си без диабет, е по-лошо, защото може да ядеш разни вредни неща. Затова по-добре да си с диабет, защото така не може да те заболи коремчето”, казва 6-годишният Марти.
Между 4 и 7 пъти на ден се измерва кръвната захар на всяко едно от децата. Това прави средно по 2100 убождания на година. До три пъти на ден се влива инсулин. Спазва се и строг хранителен режим. Медицинската сестра в детската градина трябва да измерва точния грамаж на храната на всяко едно от децата.
Анелия Живкова е една от двете медицински сестри, които се грижат за децата. Работата й е много натоварена и детското заведение се нуждае от допълнителен медицински персонал, но желаещи няма.
„Медицинският специалист, учителите, много трудно се навиват да работят в тази група, защото децата са непредвидими - може всеки момент да колабира детето. Дори по време на сън медицинската сестра трябва да бъде неотлъчно до тях”, казва директорката Соня Стратева.
Освен недостатъчния медицински персонал, липсват и средства за съвременно лечение на диабета при децата.
България е единствената страна в Европейския съюз, в която лечението на диабет със съвременни средства не се поема от държавата.