Двадесетина млади мъже, организирали се в доброволчески отряди, успяха да се преборят с кражбите в Нови хан само за 12-13 дни. Те са получили подкрепата и на кмета. Наблюдават обстановката от тайни постове.
Пред екипа на bTV те разказаха подробности за структурата, която са изградили - селото има четири входно-изходни артерии, като на всяка една има постове. Стремят се да са колкото се може по-секретни, кореспондират през електронната мрежа.
Обходът продължава до изгрев слънце. След това започва оперативка, на която доброволците осъждат стратегията за следващата нощ. Момчетата са изморени от многобройните дежурства, каза кметът Велин Велинов.
Нещата в селото са доста сериозни, но към момента обстановката е спокойна, разказа един от доброволците и допълни, че по цели нощи будуват, спят през деня, но, „това е в рамките на нормалното, защото държавата е на това ниво”.
Това, което става в държавата, е само началото
на сблъсъци, които може да прераснат в нещо по-сериозно, да има стрелба. Това заяви в предаването "Тази сутрин” на bTV д-р Константин Тренчев и допълни, че във всички етноси има оръжие. Въпросът, според него, е какъв ще бъде капсул-детонаторът.
Трябва от пасивна форма на охрана на имуществото да се премине и към една активна форма на защита на собствеността. Това може да стане по един организиран начин, във всички развити демокрации има подобни форми, допълни Тренчев. Според него подобни формирования могат да бъдат използвани в случай на бедствия и аварии.
Интеграцията е двустранен процес – интегрирани и интегриращи се. Когато едната страна не желае този процес – той няма как да се осъществи, коментира още Тренчев и допълни, че трябва изключително много да насърчаваме добрите примери, да има форма за предотвратяване на все по-нещастното поколение, което се ражда: „Едно е да изгледаш едно-две деца и държавата да ти помогне, друго е да изтъркаляш 10-15 и да не им знаеш имената”.
"Проблемът е, че когато има Министерство на вътрешните работи, когато има общини, в които има структури, които работят по опазването на обществения ред и се харчат, да кажем, милиард за МВР и не знам колко стотин милиона от общините за опазване сигурността на гражданите и на техните имоти, да се самоорганизираме при положение, че няма закон, няма ясни правила – кажете какво ще се случи утре, ако един човек падне убит(...)Нека да бъдем по-внимателни със самоорганизацията при положение, че има държавни структури", призова Зеленогорски.
Това, което ние предложихме е да има едно по-добро сработване между МВР и общината, защото тези общински инспекторати могат да получат повече правомощия, включително и по Закона за МВР и под ръководството на общинския инспектор, и под ръководството на кмета да могат да съдействат.
Въпросът е обаче, ако имат тези права по закон и, ако говорим примерно за една крехка жена, която е кмет – как си мислите, че тя може да се справи с тези неща.
Кметовете по селата имат право да правят обиски, да задържат, да проверяват документите за самоличност. Предлагаме общинските инспекторати да получат повече права, но и повече отговорности и те да бъдат в сътрудничество с полицията, коментира още Найден Зеленогорски. Според него
шерифският подход дава много добър резултат
Той разказа, че за 12 години, докато е бил кмет, са успели да избутат престъпността от Плевен, но кражбите са се прехвърлили по другите места.
Зеленогорски смята, че е абсурдно хората да бъдат оставени да се самоорганизират, да се въоръжават и сами да се пазят и да охраняват собствеността си. „С такива паравоенни формирования подпалиха войната в Югославия. Нормално е да се действа систематично. Има систематична грешка и тя трябва да бъде поправена”, допълни той.