Нападението над медицински лица и учители окончателно стана престъпление, след като днес депутатите приеха промени в Наказателния кодекс.
Според закона медицински лица са лекари, лекари по дентална медицина, акушери, магистър фармацевти, медицински сестри.
С промените нападението над лекари и учители се приравни с това над полицай. Наказателният кодекс предвижда лека телесна повреда, нанесена на полицай, да се наказва с до 3 години, ако нараняването е леко, но е съпроводено с болка и страдание затвор и до 10 години, ако поражението е тежко.
„С този закон предупреждаваме всички, които се опитват да посягат на лекари, екипи на бърза помощ, учители, възпитатели, че санкциите ще бъдат строги с цялата строгост на закона, защото тези хора, които работят в наш интерес и се грижат за нашия живот и здраве, възпитават нашите деца, трябва да бъдат защитени,” обяви при представянето на законопроекта Мая Манолова от Коалиция за България.
Предложения за промяната в Наказателния кодекс внесоха и четирите парламентарни групи още в първата седмица след формирането на новото Народното събрание. Идеята да се включат и учителите дойде от "Атака".
Промените бяха приети от временната правна комисия в парламента в началото на юни, след като лекарите заплашиха с протест след поредица от нападения срещу техни колеги. Повод за спешните законодателни промени бе жестокият побой над екип на Спешна помощ в столичния квартал „Овча купел”.
По-късно от пресслужбата на Българския лекарски съюз разпространиха съобщение, в което организацията изразява благодарността си към депутатите за гласуваните промени.
„БЛС изразява удовлетворението си от бързата реакция на ръководството на Народното събрание, както и на парламентарните групи, подкрепили предложението. На първата си среща с новото ръководство на Народното събрание, председателят на БЛС д-р Цветан Райчинов постави
отново проблема и организацията даде срок на депутатите за решение до 30 юни,” припомниха от организацията.